Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I v Bruntále vyhlásili boj hazardu i popíjení na ulici

Bruntál, Krnov - Na jedné straně možné snížení tržeb hospodských, na druhé straně výrazné zlepšení veřejného pořádku ve městě v nočních hodinách. Taková je bilance platnosti vyhlášky omezující provozní dobu hospod a restaurací v Bruntále.

24.11.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Alena Zatloukalová jako provozovatelka bruntálského Tipsport baru sice kvůli vyhlášce propouštět zaměstnance nemusela, ale říká, že ji poznala na tržbách. „Bývá zvykem, že se lidé z odpoledních šichet rádi staví posedět. Aby někdo dnes přišel na pivo ve 23 hodin, to už je ale minulostí," řekla Alena Zatloukalová.

Na hodinu se nikomu do restauračního zařízení nevyplatí chodit, když v jednu hodinu musí kvůli vyhláškám provozovatelé zavřít. Zavírací doba je stanovena ve všední dny od 1.01 do 6 hodin a o víkendu od 3.01 do 6 hodin. Nedávno museli provozovatelé zavřít ještě o hodinu dříve, než změnu provozní doby schválili zastupitelé.

„Potvrdilo se naše podezření, že tržby půjdou strmě dolů. Někdy to bývá až o pět tisíc korun denně," uvedla Zlata Vajdíková z Pizzerie Faraon, která spolu s dalšími provozovateli restauračních zařízení napadla omezení provozní doby hospod peticí. A úspěšně. Právě na základě požadavků signatářů byla provozní doba hospod ve všední dny i o víkendu o hodinu prodloužena.

Podle provozovatelů to ale nestačí. „I když se nám podařilo dosáhnout zkrácení zavírací doby o hodinu, o jednu pracovní sílu jsme přišli," konstatovala Vajdíková, která také přišla o tržby hostů zvyklých přicházet na pivo z odpoledních šichet. „Říkali jsme to od začátku. Podnik jsem dala pryč, tak daleko to šlo," sdělila bývalá provozovatelka Mystery Clubu Marie Berková.

Samotný Mystery Club však funguje nadále. Provozovatelky shodně tvrdí, že jim za dobu platnosti vyhlášky klesly tržby. Nemusí to však být pouze vyhláškou, jelikož podle Asociace hotelů a restaurací tržby v hospodách v poslední době klesají plošně a všude. „Lidé stále více šetří a první, v čem ve svém rozpočtu škrtají, jsou služby restaurací," komentoval již dříve zveřejněná čísla Českého statistického úřadu prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Podle města nešlo v žádném případě o to, někomu uškodit nebo jakkoliv ovlivnit jeho podnikání. „Naopak, za každého provozovatele jsme rádi. Byli jsme ve složité situaci. Na jedné straně je třeba brát v úvahu zájmy podnikatelů a na druhé straně jsme museli reagovat na dlouhodobé a opakované stížnosti občanů na noční hluk, snížení pocitu bezpečí v nočních hodinách, případy vandalství a podobně," řekl tiskový mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Čas jednoznačně ukázal, že vyhláška svůj účel splnila. „Ze statistiky městské policie je možné konstatovat, že při porovnání období před a po uvedení vyhlášky v život počet přestupků a dalších negativních jevů v nočních hodinách velmi výrazně poklesl," dodal Ondrášek.

Podobné poznatky má také Policie ČR, podle šéfa bruntálského obvodního oddělení Jaroslava Močka klesl počet evidovaných případů v nočních hodinách až o polovinu.

Fakta, nebo mýty? Jak to ve skutečnosti je?

Armáda spásy i další organizace ze sociální branže, které pomáhají závislým hráčům řešit životní průšvihy, se pokusily shromáždit data o hazardu v Krnově. Sami přiznávají, že přitom nebyla nouze ani o protichůdné informace a mýty. Pro omezení či zákaz hazardu jsou ale morální a etické důvody často důležitější než ne konkrétní čísla. Se závěry šetření seznámil zastupitelstvo zástupce Armády spásy Jiří Loskot.

„Jsem si vědom, že to není soubor ověřených faktů. Sám jsem například věřil mýtu, že k nám ve velké míře jezdí hrát Poláci, ale ukázalo se, že to není pravda," uvedl Loskot, který v azylovém domě Armády spásy každoročně pomáhá několika matkám s dětmi, které přišly o bydlení kvůli hráčské vášni své nebo svého partnera.

Z mužských klientů trpí sklonem ke gamblerství asi třetina. Starostka Krnova Alena Krušinová si ale dál stojí za tím, že Poláci v krnovských hernách nejsou mýtus, ale fakt. „Informaci, že plno peněz u nás prohrávají Poláci, mám od šéfa policie, který to musí vědět z první ruky, když tam jeho podřízení provádí kontroly," znejistěla starostka zastupitele, zda jde o fakt, či mýtus.

Podle odhadů každý patologický hráč ovlivňuje deset až patnáct osob ve svém okolí. Především svou rodinu, ale i ty, kteří mu půjčili peníze nebo jím byli okradeni. „V Krnově žije na osm set patologických hráčů, takže celkem se tento problém týká až deseti tisíc lidí. Z hazardu město dostane asi 12 milionů ročně. Jde o 4,2 procenta z prosázených peněz. Pokud počítáme dobře, gambleři v Krnově nahází do automatů 280 milionů ročně. Provozovatelé heren dostanou 24 procent z prosázených peněz, což je přes 68 milionů," uvedl Loskot další informace, které vzápětí našly odborného oponenta.

Byl jím Petr Kocourek, který je zaměstnancem společnosti provozující dvě krnovské herny a současně působí v občanském sdružení Svobodná volba. „Není pravda, že příjem města představuje 4,2 procenta z prosázených peněz. Město získává 21 procent u videoloterijních terminálů VLT a z automatů dvacet procent plus poplatky. Navíc se zde hovoří o prosázených částkách, ale už ne o výhrách. V zákoně je dáno, že už výrobci musí nastavit výhernost na 95 procent u VLT a 90 procent u automatů.

Když přijdu do herny se stokorunou, vyhraji tisícovku a následně všechno prohraju v sousedním automatu, tak jsem ve skutečnosti prohrál pouze stokorunu, přestože jsem do přístroje naházel 1100 korun. Pokud by 28 krnovskými hernami prošlo 280 milionů, musela by každá vydělat deset milionů, což je nesmysl," uvedl Kocourek, který nevěří, že by ze strany provozovatelů heren mohlo docházet k fixlování, když jsou tak často kontrolovány finančním úřadem i dalšími mechanismy.

Ani krnovská starostka nepovažuje prezentované závěry za příliš věrohodné. „Stačí se podívat na předloženou mapu hazardu. Vím o herně, která tady zaznačena není, a naopak tu vidím několik restaurací, které mají pouhý jeden přístroj, takže považuji tento materiál za nedůvěryhodný. Nevěřím tomu, že v Krnově je osm set gamblerů. Znám sice několik lidí, kteří rizikově hrají, ale daleko víc znám těch, které přivedl na mizinu alkohol.

Utrácí rodinné příjmy za alkohol, který dostanou v každém obchodě či hospodě. V porovnání s tím, jak opilci rozkopávají popelnice a dělají výtržnosti, jsou herny téměř bezproblémové. Nechci ale nikoho obhajovat, protože je to úplně stejná tragédie, ať už přivede rodinu na mizinu alkoholik nebo gambler," shrnula Krušinová své pochybnosti.

Ve městě vedou boj s hazardem

Provozovatelé restaurací a heren v diskusi s radním Jiřím Pozdíškem (Bruntál 2010).

Provozovatelé restaurací a heren v diskusi s radním Jiřím Pozdíškem (Bruntál 2010). foto: Deník/Karel Janeček

Bruntálská radnice nedávno vydala balíček vyhlášek, jejichž cílem bylo a je omezit hazard ve městě. Od 1. února letošního roku museli provozovatelé heren přistoupit na poměrně tvrdá opatření. Jaký je výsledek snažení města? Přestože provozovatelé heren vyhlášku nepřijali s nadšením, ba naopak, podle radnice je výsledek pozitivní.

„Vyhlášky očekávání splnily. V drtivé většině případů je dodržováno časové vymezení provozu heren a taky zmizela reklama a nejrůznější upoutávky na herny, což je velmi důležité, mimo jiné s ohledem na děti a mladé lidi," prohlásil mluvčí města Bruntál Jiří Ondrášek. To je důležité proto, aby se ve městě hrálo méně a aby byly hrací přístroje méně dostupné.

Městská policie od února letošního roku zaznamenala jen několik porušení obecně závazných předpisů a v posledních týdnech se jedná spíše o výjimečný jev. Například v září u jedné z heren v centru města strážníci zjistili nedostatečné odstranění propagace přístrojů k hraní hazardních her. „Provozovatel herny v dané lhůtě zjednal nápravu, tak aby byl stav v souladu s vyhláškou," dodal Ondrášek.

Město nejen omezilo provozní dobu heren, ale také zakázalo provozovat výherní přístroje v prostorách, které nejsou zkolaudovány jako herna. Provozovny nyní musí být vybaveny nepřetržitým kamerovým systémem, měly by být místem zcela zapovězeným dětem a mládeži. Výlohy, vstupy, okna provozoven s hracími přístroji, interaktivními videoloterijními systémy nesmí být navíc průhledné.

Nesmí lákat dovnitř ani reklamními poutači, slovně, graficky, světelně či zvukově, ani informovat o výši možné výhry.

Nulová tolerance nefunguje

Jít cestou nulové tolerance a naprostého zákazu hazardních her, nebo hazard jen regulovat, vytlačit od škol a z centra? Zakázat tento nešvar naráz, nebo ho utlumit postupnými kroky? Před tímto dilematem se ocitli krnovští radní, kteří se nedokázali shodnout, jaké dát zastupitelům konkrétní doporučení. A je vůbec nutné herny omezovat?

Zastupitel Ladislav Sekanina (KSČM) upozornil na skutečnost, že herny na území Krnova už pomalu zanikají samy. „Hráčům ani městu zaniklé herny nechybí a předpokládám, že tento trend bude pokračovat. Když se zakáže hazard, jen se to rozjede jinde, kde to už nebudeme mít pod kontrolou, ale dopady na rodiny hráčů budou stejné. Úplný zákaz nic neřeší. Zakažme jen adresy, kde hrozí konflikt, a zakažme reklamu v ulicích, ať se herny nemohou podbízet," navrhl Sekanina.

Podobné stanovisko zastává i starostka Krnova Alena Krušinová (ČSSD), která konzultovala situaci se starostou Bohumína a senátorem Petrem Víchou, známým bojovníkem proti hernám s automaty. V Bohumíně zvolili cestu nulové tolerance a zakázali hazard plošně. „Jakmile Bohumín vydal zákaz v duchu nulové tolerance, hned se objevily černé herny. Pan Vícha mi po této zkušenosti řekl: Úplným zákazem nic nevyřešíte. Černé herny mimo kontrolu jsou daleko větší problém pro město i policii," uvedla Krušinová a upozornila, že zrušené automaty okamžitě nahradí videoloterijní terminály, o kterých se rozhoduje mimo město.

Starostka i zastupitel Libor Nowak (ODS) doporučili model, který se osvědčil v Bruntálu. „Když zákaz funguje jen na území města, ale ne na úrovni státu, hazard se jen přesune do sousední vesnice. Pošleme černého Petra dál. Omezme jako v Bruntále reklamu i provozní dobu. Nulová tolerance přesune hazard do garáží, sklepů a nekontrolovatelné černé ekonomiky. Nedělejme si iluze, že se závislý hráč nechá odradit," konstatoval Nowak a připomenul, že hazardem se živí nejen herny, ale i sázkové kanceláře, kde také dají prohrát velké peníze.

Zastupitel Jan Stejskal (ODS) upozornil, že je férové dát podnikatelům čas na ukončení provozu. „Měli bychom rozlišovat firmy, které jsou majitelem i provozovatelem mnoha automatů, a živnostníky v pohostinství, kteří primárně v restauraci nabízí jiné služby a mají tam jeden nebo pár hracích přístrojů jako doplněk. Ať schválíme jakékoliv omezení, mělo by ve vyhlášce být přechodné období," uvedl Stejskal.

Poznámka Fidela Kuby: K regulaci hazardu přispěl i tisk

V diskusi na téma „Jaký by měl Krnov zvolit postoj k hazardu" zastupitel Jaroslav Pavelka vznesl řečnickou otázku: „Kdo je nutí hrát? Já třeba nechci kouřit, tak nekouřím, a nikdo mě k tomu nenutí. A když nechci hrát, tak nehraju."

Jeden z odpůrců hazardu připomenul články v Deníku a Regionu na toto téma, které zaznamenaly autentickou výpověď nebo spíš zpověď krnovského gamblera Petra Stachovce. Ten popsal, jak obrovským rizikem je pro závislého hráče třeba jen cesta na poštu, když musí minout několik poutačů heren a vývěsní štíty trčící do ulice, na kterých bliká jackpot.

Pokud má v kapse pár korun na zaplacení složenek, může si být téměř jistý, že ho herna doslova vcucne dřív, než dojde k poště.

Hráči nejsou soudní. Nelze jejich situaci pochopit logikou člověka, který nepoznal, co je to závislost. Je sice pravda, že herny jsou slušně zdaněné a přispívají do veřejných rozpočtů značné částky na bohulibé účely, ale nemůže nám být lhostejné, že v automatech často mizí také sociální dávky, které stát vyplácí gamblerům na živobytí z našich daní.

Herny na zasedání zastupitelstva měly také svého obhájce, který upozornil, že tento byznys podléhá přísné kontrole a nikdy v krnovských hernách nebyli přistižení nezletilí školáci. Loterijní průmysl má na šedesát tisíc legálních zaměstnanců, kteří živí rodiny a platí daně. Kromě provozovatelů jsou to například výrobci, programátoři a obsluha automatů.

Připomněl, jaký poprask v Ostravě vyvolala zpráva, že 1200 havířů může přijít o práci, zatímco v hernách je dnes plno lidí ohrožených ztrátou místa, kteří nikoho nezajímají. Asi je zbytečné připomínat, že na rozdíl od šachet herny nic moc konkrétního neprodukují.

Největším argumentem je pro mě příběh pana Stachovce, který byl ochoten se podělit s našimi čtenáři o své průšvihy, dluhy, vězení, lhaní, krádeže, podvody i pokus o sebevraždu. Je to sice příběh jen jednoho hráče, ale osudy ostatních gamblerů jsou si podobné jak vejce vejci. Nebuďme k nim lhostejní. Tento svět se neřídí zásadou pana Pavelky „když nechci hrát, tak nehraju". Regulace hazardu je nutná.

Autor: Karel Janeček, František Kuba

24.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS


Stíhací letoun Su-27 z Ukrajiny. Ilustrační foto
2 6

Na Ukrajině se během cvičení zřítila stíhačka. Oba piloti zahynuli

Vteřiny dne 16. října 2018
4

Zemanovy vulgarity, vznik koalice v Plzni a razie u Kočnera: Vteřiny dne

Socha Věry Špinarové rozdělila Ostravu! Zklamaný je i její syn: To není maminka

/FOTOGALERIE/ O tom, že místo nadšení z nové sochy Věry Špinarové panovala v Ostravě spíše energická diskuse o její podobě, svědčí i odmítnutá účast při odhalování zpěvaččina syna Adama Pavlíka. Slavnostní akt však sledoval v davu.

Odvezli jsme migranty do italského lesa, přiznala Francie. Salvini: Je to urážka

Francouzské úřady přiznaly, že automobil četnictva skutečně minulý týden na italské území převezl dva migranty, které vysadil v lese za hranicemi a odjel zpět do Francie. Podle nich se jednalo o chybu a nedopatření. Italského ministra vnitra Mattea Salviniho ovšem francouzské vysvětlení rozhořčilo.  

Vtip Marka Simona

Zasmějte se s originálním vtipem Deníku. Jak vidí současná témata Marek Simon?

Pippa, mladší sestra vévodkyně Kate, porodila syna

Pippa Matthewsová porodila své první dítě. Mladší sestře vévodkyně z Cambridge a jejímu manželovi, miliardáři Jamesi Matthewsovi, se v pondělí narodil syn. Novopečená matka i dítě jsou v pořádku, oznámil mluvčí rodiny. 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT