Strážníci řeší tyto případy ve všech městech několikrát během každého měsíce a většinou se shodují v tom, že během právě probíhajícího letního období se jejich počet víceméně ani příliš nezvyšuje.

„Tuto problematiku řešíme celoročně a v naprosté většině případů jde skutečně o lidi bez domova a dá se říct, že stále tytéž osoby," uvedl například velitel Městské policie v Orlové Rostislav Szczurek.

Jen za minulý měsíc řešili jeho muži celkem 26 takových případů.

„Mnohdy už tak nepoužíváme ani mírnější alternativu, tedy řešení domluvou, protože když přestupci páchají něco takového pořád do kola, přistupujeme k pokutám," doplnil velitel orlovských strážníků.

O něco „divočejší" mají tuto praxi v Českém Těšíně. Tam se kromě místních lidí bez domova věnují pití na veřejnosti často i lidé, kteří přicházejí z polské strany města.

„Mezi nejoblíbenější místa k takovému popíjení patří nábřeží u řeky, děje se to ale také přímo na náměstí. Někteří z těch zahraničních turistů takto možná činí i z nevědomosti, ale u většiny i tak předpokládáme, že i oni danou vyhlášku dobře znají, obzvláště pokud jde o obyvatele polské strany Těšína," podotýká velitel českotěšínské městské policie Petr Chroboczek.

Víceméně setrvalý stav hlásí v této oblasti Karviná. A také zde jsou nejčastějšími přestupci lidé bez domova.

„Občas se stane, že teď v létě popíjí někde v parku alkohol třeba i partička mladých, ale toto opravdu není nijak časté. Spíše to jsou stále stejná místa a stejní lidé, ke kterým nás často volají i sami občané města, protože toto jim mnohdy opravdu vadí," uvedl zástupce velitele zdejší městské policie Václav Ožana.

Ten si pak ve spojení léta a alkoholu vzpomněl na extempore, které museli strážníci řešit na letním koupališti. Také tam se alkohol, ovšem oficiálně, podává.

Letos tam ještě k žádnému většímu problému naštěstí nedošlo, ale dříve tam strážníci museli zasahovat například u problémů s opilcem, který byl kvůli konzumaci alkoholu na sluníčku v takovém stavu, že dokonce lehce poranil i jakési dítě.

Zcela stejně, tedy známá místa a místní lidé bez domova, řeší tyto případy také strážníci v Havířově.