Otevřít doma schránku a nalézt v ní dopis či pohled od svých blízkých. Pocit, kterému se mnohdy nic nevyrovná. Nebýt ale vánočních svátků a přetrvávající tradice svátečních pozdravů už bychom tento pocit prožívali zřídkakdy.

Proč také utrácet za známku, když jsou zde mobily a internet, který propojuje již téměř celý svět. Za poslední pětiletku tak poklesl počet doručených dopisů a pohledů na 407 milionů. Ač to nezní tak špatně, v praxi to znamená úbytek o plnou jednu čtvrtinu. Není tedy divu, že Česká pošta postupně ruší klasické schránky, které se ukázaly být z dlouhodobého hlediska nejméně využívány.

Na Opavsku je zatím přes tři sta schránek

A jak je na tom náš region? Nutno říci, že oproti zbytku republiky až nečekaně optimisticky. „K dnešnímu dni máme v okrese Opava v evidenci 304 poštovních schránek, z čehož 47 se nachází přímo ve městě a jeho městských částech. Za poslední tři roky byly přitom v okrese zrušeny pouze dvě," říká mluvčí České pošty Marta Selicharová.

V případě oněch dvou se jednalo v roce 2012 o schránku v ulici Englišova a loni o schránku ve spojovací chodbě Ústavu sociální péče v Hrabyni. U první jmenované byla schránka nejprve demontována kvůli rekonstrukci dané nemovitosti, avšak majitel objektu si ji už poté výslovně nepřál namontovat zpět. Hrabyňská pak zmizela proto, že údajně nebyla zapotřebí kvůli blízkosti jiné fungující schránky.

Některé schránky zmizely jen dočasně

Zároveň na Opavsku momentálně zmizelo i dalších pět schránek. Pravděpodobně ale jen dočasně. Byly odinstalovány či jsou nepřístupné z důvodu různých stavebních prací. Týká se to ulice Pekařská v Opavě, jezdkovického zámku, ulice Dlouhoveská v Hlučíně, pošty v Darkovičkách a pohostinství Nový Dvůr ve Stěbořicích. „U těchto poštovních schránek se ale předpokládá po ukončení stavebních prací jejich zpětná montáž," konstatuje Marta Selicharová.

Úplného zániku poštovních schránek bychom se ještě nějaký čas dožít neměli. Byť v moderním světě zatím svádí poštovní instituce nerovný boj o zákazníky s možnostmi nabízenými výpočetní technikou, i nadále se bude vše řídit předpisy. A ty kupříkladu praví, že v každém sídelním celku s počtem obyvatel menším než 10 tisíc musí být umístěn takový počet schránek, aby na každou započatou tisícovku lidí vycházela minimálně jedna. Ve městech a oblastech nad 10 tisíc obyvatel zase platí, že kromě okrajových částí zde musí být takové množství schránek, aby jejich vzdálenost z kteréhokoli místa nebyla větší než jeden kilometr.

Málokdo také ví, jak bohatou mají poštovní schránky historii. Jejich první síť bychom nalezli ve Francii, a to již před více jak třemi staletími. Do našich končin se poprvé dostaly roku 1817, ale k jejich masivnímu rozmnožení zde došlo až v polovině 19. století, kdy se zavedly poštovní známky. Dávné schránky neměly jednolitou podobu a jednalo se většinou o dřevěné či plechové krabice a jiné nádoby opatřené víkem. Měnila se i barva. Za Rakouska-Uherska bývaly černožluté, první republika zase přála modré a současnou oranžovou přinesl rok 1963. (dat)

Lidé by poštovní schránky většinou nerušili

Opava - Je tvrzení České pošty, že dopisů a pohlednic ubývá, skutečně pravdivé? Opravdu si lidé papírové pozdravy už neposílají? Redakce v úterý v ulicích Opavy oslovila náhodně vybrané obyvatele a zeptala se jich, zda poštovní schránky využívají.

Tak například třiadvacetiletá studentka Natálie Ulrichová poštovní schránky využívá především v zahraničí, když posílá pohledy domů do Česka. „Poštovní schránky by se rušit neměly. Jsou stále potřebné. Je přece pohodlnější a snazší hodit dopis do schránky, než s ním čekat na poště ve frontě," míní studentka.

Podobně hovoří i třiasedmdesátiletá Hilda Dehnerová. „Bydlím V Opavě na Vaškově náměstí a poštovní schránku máme hned vedle naší trafiky. Paní trafikantka o ni moc bojovala a teď jsme rádi, že tam schránku máme. Ve vedlejší Rooseveltově ulici je navíc domov důchodců, a jeho obyvatelé tak nemusí ke schránce chodit přes rušnou silnici," podotkla paní Dehnerová.

Poštovní schránka naopak nechybí Jiřině Pitrové z Krnova, která byla včera v Opavě na návštěvě. „ Schránku nevyužívám, to si raději zajdu na poštu nebo své přátele a rodinu obtelefonuji," uvedla.

Pětačtyřicetiletý Zdeněk Jurošek potřebuje poštovní schránku hlavně před Vánoci, kdy rodina rozesílá vánoční pohledy a novoroční přání. „Loni před Vánoci jsem chtěl hodit pár pohledů do schránky v podloubí na rohu Pekařské ulice a Horního náměstí. Byla tak nacpaná, že se tam nevešly a musel jsem s nimi na poštu. Přimlouvám se tedy, aby nejen zůstaly na svých místech, ale byly i včas vybrány," podotkl Zdeněk Jurošek.