Obvinění na jednadvacetiletého mladíka z Hlučína za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy padlo předevčírem.

Vše už ale začalo loni na jaře. To si muž za humny v Děhylově zasadil jednu jedinou rostlinu konopí. Poctivě o ni pečoval, pravidelně ji chodil zalévat a těšil se na sklizeň. 12. října pak dva metry vysokou rostlinu sklidil a nechal sušit. Jenže víc už nestihl. Než se jeho několikaměsíční práce proměnila v očekávané kuřivo, zasáhla policie.

Konopí a pryskyřice z konopí jsou totiž uvedeny jako rostliny obsahující 9-tetrahydrokanabinol (THC), který je na seznamu psychotropních a omamných látek.

Na první pohled by se tak mohlo zdát, že mladík je obviněn ze stejného provinění jako třeba v listopadu 2010 vietnamský pěstitel z Bolatic, který měl ve sklepě domu takových rostlin pět set. Ten však byl podle policie obviněn ze zločinu, zatímco Hlučíňan jen z přečinu. Tím rozdílem je nejen množství pěstovaného konopí, ale slovy právníků především společenská nebezpečnost takové aktivity.

„I když se jedná o jednu rostlinu, policie musí případ prošetřit stejně jako v případech, kdy se jedná o hromadnou či organizovanou aktivitu. Poté, až policie vše řádně zdokumentuje a uzavře, předá vše státnímu zastupitelství, které rozhodne o dalším postupu,“ řekla k případu opavská policejní komisařka Dagmar Schindlerová. Kvůli vypěstování této jediné rostliny teď hrozí muži jeden rok až pět let vězení nebo pokuta.

Pěstování konopí, potažmo marihuany, přitom není pro mnoho obyvatel našeho regionu nic neznámého. Zahrádky fungují na balkonech i skryty v polích. Podle některých „pěstitelů“ jsou však nejlepší místa pro růst těchto rostlin v blízkosti řek.

„Potřebují vláhu. Úplným základem ale je, aby byla rostlina exponována na slunci. To totiž ovlivňuje v této fázi vytváření pryskyřice, která chrání její šišky a sama o sobě právě obsahuje psychotropní látky. Právě proto marihuana pěstovaná doma, tzv. podlampovka, vyžaduje, aby byla osvícena až tolik hodin,“ vysvětluje mladý Opavan, jehož jméno je redakci známo, ale na jeho žádost ho neuvádíme.

Podle něj se dají u řek najít perfektní místa, kde nechat konopí nepozorovaně růst. Samozřejmě tady ovšem vždy existuje riziko, že rostlinu náhodně objeví někdo cizí a takříkajíc si vykouří, co si nevypěstoval.