Zákaz tak do odvolání platí pro Karvinou, Stonavu, Dětmarovice i Petrovice.

„Obzvlášť v Petrůvce je stav vody tristní, takže kupříkladu zámeček Petrovice má zákaz zalévat zeleň a odebírat užitkovou vodu pro zahradní účely. Pochopitelně zákaz neplatí pro technické provozy, kde je užitková voda nezbytná, jako je například provoz elektrárny Dětmarovice," uvedla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

„Všechny okolní obce už jsme informovali, opatření visí na úředních deskách a obce by také měly své občany informovat svými cestami. Původně se uvažovalo o omezení jen pro Petrůvku, ale po dalších kontrolách bylo rozhodnuto o plošném zákazu," dodala.

Hodiny pro veřejnost ani pracovní dobu úředníků na magistrátě město neomezuje. „Vplatily se nám totiž dřívější investice do rekonstrukcí budov a vylepšení prostředí pro klienty i zaměstnance. V budově v centru, kde se vyřizují osobní doklady, agenda aut a kde je například sociální odbor, je klimatizace jak v prostorách pro klienty, tak v kancelářích. Podobně v další budově v centru, kam také veřejnost často na jednání chodí – tedy exponované a často veřejností využívané odbory jsou v těchto klimatizovaných budovách," řekla rovněž karvinská mluvčí.

Město dále doporučuje nerozsvěcovat svíčky na hřbitovech a pochopitelně apeluje na šetření vodou celkově, ač pitné je zatím dle ujištění SmVaKu dost.

Přehrady zatím suchem netrpí

Část Karvinska naštěstí leží pod přehradami, konkrétně Těrlickou a Žermanickou. Těm se sice také postupně vlivem dlouhotrvajícího sucha snižují hladiny, situace ale ještě není tak vážná, nebo dokonce kritická. 

Právě díky přehradním nádržím je dostatek vody v řekách Lučině a Stonávce. Přehrady totiž zajišťují do těchto toků povinný minimální odtok.

Například hladina Žermanické přehrady se každý den snižuje vlivem povinného odtoku, odběry a odpařováním průměrně o 5 centimetrů. Přesto se letos hladina s největší pravděpodobností nedostane na úroveň, kdy na tom byla opravdu špatně. Ve středu odpoledne byla hladina v nadmořské výšce 287,91 m, zatímco 14. srpna 2007 to bylo 286,28 metru a v roce 1992 dokonce ještě o necelý metr méně.

Bez přehrad by byla koryta na suchu

Podle vodohospodářů je role přehradních nádrží v regionu nezastupitelná. Nejen, že v době dešťů chrání před povodněmi, ale za sucha plní koryta řek. Právě v této době podle nich totiž polovina objemu koryt pod přehradami pochází ze zásob ve vodních nádržích. Vedle Lučiny a Sušanky jde také o Ostravici nebo Odru.  

"I přes sucho jsou na tom naše přehrady relativně dobře. S jejich aktuální naplněností by je současné sucho neohrozilo minimálně dva až tři měsíce. Ani na Žermanické přehradě jsme nemuseli přikročit k omezení odběru vody pro ostravské hutě," řekl Deníku generální ředitel vodohospodářské společnosti Povodí Odry Jiří Pagáč. 

Jiná je podle něj situace na vodních tocích. "Koryta jsou opravdu vyschlá a nízké jsou i přítoky do přehrad. Pokud je někde bouřka, voda se okamžitě vsákne a na množství vody v korytech toků se to neprojeví. Vydatnější deště očekáváme nejdříve příští týden," dodal Pagáč.