Výzkumné pracoviště je společné dílo českých firem ORC Recycling a Ostravská LTS. „Projektový záměr koordinujeme s odbornými pracovišti VŠBTU Ostrava, která je odborným garantem budoucího projektu. Společným cílem našich firem a odborné instituce pro šíření znalostí je průmyslový výzkum a experimentální vývoj inovačních technologií pro zhodnocování druhotných surovin. Výsledkem projektu bude navrácení druhotných surovin do zpracovatelského průmyslu," říká Marek Grabovský, obchodní ředitel ostravské společnosti ORC Recycling.

Dodal, že projektový záměr se teprve zpracovává a následně se bude projednávat s dotčenými orgány státní správy. Vše musí posoudit také ministerstvo životního prostředí skrze tzv. studii EIA. Technologie je to prý bezodpadová.

Vznik pracoviště, kde se má odpad z papíren přeměňovat na ušlechtilé oleje a suroviny pro chemickou výrobu ušlechtilých materiálů, však provázejí rozpaky místních. Počátkem října se kvůli tomu dokonce sešli obyvatelé lokality s vedením města.

„Chodili za mnou na radnici lidé a ptali se, co bude stát v areálu bývalého kravína, že prý se tam něco má stavět a že prý se bude do Rychvaldu vozit nebezpečný odpad. Tyto fámy se snažíme vyvracet. Zástupci investora už na radnici projekt představili a ujistili nás, že se nebude nakládat s nebezpečnými odpady," tvrdí starostka Rychvaldu Šárka Kapková.

Investor podle ní slibuje také dvě desítky pracovních míst. „O ničem zásadním ale ještě nebylo rozhodnuto a vše se bude vyvíjet v rámci schvalovacích postupů stanovených pro takové provozy," dodala starostka.

Záměr se však nelíbí opozici. Například Milan Starostka (ANO) říká, že vše je trochu jinak, než tvrdí investor.