Takzvaná „humanizace" Domova Duha začala podle jeho ředitelky Dany Jančálkové loni v listopadu a skončila zhruba po roce. „Byla náročná pro uživatele, rodinné příslušníky i zaměstnance, protože jsme v její druhé části nastěhovali do náhradních prostor střední školy ve Frenštátě pod Radhoštěm," připomněla Dana Jančálková při včerejším slavnostním otevření domova po rekonstrukci.

Celkové náklady, které hradil Moravskoslezský kraj, jako zřizovatel domova, byly více než sedm milionů korun a rekonstrukcí prošlo 35 pokojů.

„Vznikly nám samostatné dvou a jednolůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. Vznikla nám tady komunitní bydlení pro seniory. Odbourali jsme dlouhé chodby a přiblížili jsme se tomu seniorovi," pokračovala ředitelka domova, která vyzdvihla, že v komunitním bydlení jsou pokoje s vlastním nebo společným sociálním zařízením, a hlavně obývací místnost, která tamní komunitu spojuje.

„Mají tam gauče, křesla, kuchyňskou linku, personál tam s nimi tráví veškerý čas. Dělají tam své volnočasové aktivity, setkávají se s vrstevníky," popsala funkci komunitní místnosti Dana Jančálková a dodala, že obyvatelé domova toho hodně využívají, což bylo jedním z cílů rekonstrukce. Kapacita domova se sice snížila z 96 míst na 81, tím se ale o mnoho více zvýšila kvalita bydlení, což byl další důvod rekonstrukce.

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Svatomír Recman uvedl, že Moravskoslezský kraj chce i nadále pokračovat v procesu humanizace domovů a připomněl, že Domov Duha je čtvrtým zařízením pro seniory, které Moravskoslezský kraj nechal upravit. Na Novojičínsku to byl letos v létě nově zprovozněný Domov Hortenzie ve Frenštátě pod Radhoštěm.

„Jsem rád, že se toho kraj ujal, protože nevím, kde by město vzalo sedm milionů korun," sdělil starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák, který připomněl, že město sice domov od kraje nepřevzalo, ale alespoň domovům pro seniory na jeho území přispívá. V příštím roce by to mělo být na dva domovy 200 a 150 tisíc korun.

„Demografická křivka je jasná, takže jen ať je více takových akcí," uzavřel starosta Nového Jičína.