K havárii došlo po 8. hodině. Na místě zasahovali hasiči, záchranná služba a policie. Podle prvotních informací se mělo jednat o únik koksárenského plynu, který je nebezpečný pro své jedovaté složení a vysokou výbušnost. Následně bylo upřesněno, že unikl vysokopecní odpadní plyn z jedné ze dvou vysokých pecí v areálu. I vysokopecní plyn je kvůli obsahu oxidu uhelnatého jedovatý a ve vyšších koncentracích výbušný. 

Únik plynu z prasklého potrubí u vysoké pece v Třineckých železárnách.

"Chvíli po 8. hodině jsme obdrželi informaci o úniku plynu z průmyslového objektu. Podle aktualizovaných informací se má množství plynu rapidně snižovat a žádné nebezpečí pro obyvatelstvo nehrozí," řekl už o půl deváté Deníku policejní mluvčí Vlastimil Starzyk.

Zástupci železáren informace o nehodě v průběhu zásahu upřesnili. "Došlo k úniku vysokopecního plynu prasklinou v potrubí vedení z vysoké pece. Jde o plyn, který vniká provozem vysoké pece. Na potrubí, kterým je plyn z pece odváděn, vznikla prasklina o velikosti zhruba 15 centimetrů. Okamžitě byl snížen tlak. Oprava měla být provedena do dvou hodin po havárii. Preventivně jsme uzavřeli Závodní ulici, která byla už v 8.40 hodin znovu otevřena pro automobily, pro pěší prozatím zůstává uzavřena. Koncentrace plynu jsou v okolí pece nulové," informovala mluvčí Třineckých železáren Petra Jurásková. 

Rychle se snižující koncentraci plynu potvrzovali krátce po úniku i zasahující hasiči. Nemusela být proto přijímána žádná ochranná opatření pro obyvatelstvo.

Na hasičích spočívala hlavní část zásahu. Na místě byli podnikoví ze železáren a také jednotky z města.

"Operační středisko hasičů bylo informováno o úniku vysokopecního plynu, který může být výbušný a také může způsobit otravu oxidem uhelnatým. Na místo vyjely tři jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanic v Třinci, Frýdku-Místku a Českém Těšíně, s nimi profesionální jednotka hasičů Třineckých železáren. Hasiči zakázali vjezd pro automobily a vstup pro pěší do Průmyslové ulice, kde byly naměřeny minimální hodnoty oxidu uhelnatého. Žádné koncentrace nebyly zjištěny při preventivních měřeních na několika obydlených místech Třince, vybraných podle směru větru. Proto nemusel být evakuován žádný z obyvatel města. K tomu, že se událost obešla bez zranění, napomohly podle zasahujících hasičů velmi příznivé povětrnostní podmínky," popsal mluvčí hasičského sboru MSK Petr Kůdela.

Na místě byly připraveny také záchranky. "V rámci standardních postupů byly k události vyslány dvě posádky, které však na místě dosud nemusely zasahovat. Po dobu zásahu hasičů vyčkávaly, zda nebude jejich pomoci zapotřebí. Záchranáři postupovali v úzké spolupráci s hasiči, kteří zdravotníkům vymezili bezpečný prostor poblíž místa události. Krajské operační středisko záchranné služby také aktivovalo skupinu letecké záchranné služby. Vrtulník byl po vyjasnění meteorologické situace a určení směru, z něhož by bylo možno bezpečně přistát vzhledem k předpokládanému zamoření plynem, připraven k okamžitému vzletu a zásahu. Následný průzkum místa události, který provedli hasiči, ukázal, že v souvislosti s únikem plynu nedošlo k žádnému zranění či postižení. Vzlet vrtulníku tedy nebyl zapotřebí a přítomné pozemní posádky se po dohodě s velitelem zásahu mohly vrátit na svou základnu," potvrdil mluvčí Záchranné služby MSK Lukáš Humpl. 

O případu ničivé exploze zaviněné únikem koksárenského plynu v Ostravě čtěte v článku: Plynová exploze zdemolovala most Pionýrů

Čtěte také: Cvičení v Energetice Třinec simulovalo únik vysokopecního plynu