Kupní smlouvu na pozemky v průmyslové zóně Mošnov pro jihokorejskou společnost Hyundai Mobis včera na svém jednání schválili ostravští zastupitelé. Podepsána by měla být v následujících dnech. Společnost na jejím základě za pozemky zaplatí městu 69 milionů korun, tedy tržní cenu. Stát by pak tuto investici měl vrátit společnosti prostřednictvím dotace. Novinářům tuto informaci potvrdil ostravský primátor Tomáš Macura (ANO). Závod na výrobu světlometů by se tak mohl začít stavět v nejbližších dnech.

Společnost dohodnutou kupní cenu zaplatí ve třech splátkách. „První splátka bude představovat deset procent z ceny a bude uhrazena ještě v letošním roce, v roce 2016 doplatí 40 procent ceny a v roce 2017 zbývajících 50 procent. Od smlouvy může společnost odstoupit pouze do tří měsíců od vydání stavebního povolení, a to v takovém případě, že by formulace stavebního povolení investorovi neumožňovala investici uskutečnit," uvedl Tomáš Macura.

Podle zástupce společnosti Hyundai Mobis Ivana Leixnera bude společnost počátkem příštího týdne ale ještě jednat s ministerstvem průmyslu a obchodu i CzechInvestem o změně investiční smlouvy.

„Investiční smlouva musí být upravena tak, aby odpovídala parametrům kupní smlouvy na pozemek za plnou cenu. Dokud nebude tato záležitost vyřešena, pozemků se nedotkneme," vysvětlil Ivan Leixner s tím, že celoková investice by měla činit čtyři miliardy korun. V závodě by mohlo vzniknout až 900 pracovních míst.

Jihokorejský investor měl původně pozemky o rozloze přesahující 18 hektarů koupit za korunu za metr čtvereční, tedy přibližně za 180 tisíc korun. Městu však k poskytnutí této investiční pobídky chybělo potřebné stanovisko Evropské komise (EK) a Hyundai Mobis začal tlačit na co nejrychlejší podpis kupní smlouvy na pozemky i bez tohoto souhlasu. Město takový postup odmítlo. EK se navíc nakonec k takovému rozsahu podpory společnosti vyjádřila negativně, a obě strany se tedy poté dohodly na koupi pozemků za cenu odpovídající znaleckému posudku neboli 365 korun za metr čtvereční, což znamená 69 milionů korun.