V pondělí začal devatenáctý ročník týdne veřejných knihoven celorepublikové kampaně, která každoročně láká do knihoven stávající i nové čtenáře. Akci vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Hlavní téma letošní kampaně zní Zažijte knihovnu jinak.

Knihovnička na nádraží

Ostravskou novinkou je projekt Kniha do vlaku, který včera spustila porubská pobočka městské knihovny. Ve svinovské nádražní hale si mohou cestující půjčit do vlaku knihu.

„Projekt není nový. Inspirovala jsem se při cestě vlakem na nádraží v Mikulově, kde funguje od roku 2014. Mezitím už se rozšířil také na dalších deset až patnáct stanic v republice," vysvětlila Irena Šťastná z porubské knihovny, která se stala patronkou ostravského projektu Kniha do vlaku. V nabídce najdou cestující kolem stovky knih.

Jde sice o knihy vyřazené, ale nikoli o brak, jak zdůraznila Šťastná. „Já sama bych si z nabídky určitě vybrala," podotkla.

Nad knihovničkou na svinovském nádraží budou bdít a doplňovat ji zaměstnanci místní pobočky, která se nachází nedaleko nádražní haly.

„Nepočítáme, že se nám knihy vrátí. Lidé si ji mohou nechat nebo odevzdat na jiném nádraží, kde projekt funguje," doplnila Irena Šťastná.

Od včerejšího dne si knihu mohou zapůjčit do vlaku také cestující na hlavním nádraží. Zde knihovničku zřídila a provozuje vědecká knihovna.

Pardon pro zapomnětlivé

Týden knihoven skýtá každoročně šanci těm čtenářům, kteří se záměrně či náhodou opozdí s vrácením výpůjček. A pak na ně čekají upomínky, někteří zapomenou i na ty. V tyto dny je pro ně vyhlašována upomínková amnestie. „Což znamená, že čtenářům, kteří dosud nevrátili vypůjčené knihy v řádných termínech a knihovnu navštíví, budou prominuty sankční poplatky," dodává na vysvětlenou Irena Šťastná.

Tady se čte

Knihovna města Ostravy uvede tento týden novou dílčí kampaň s názvem Tady se čte, která cíleně podporuje čtenáře ve školách. Jak ústřední knihovna v centru města, tak 27 poboček v městských obvodech, úzce spolupracují s ostravskými základními školami. Ty, které navštěvují knihovny pravidelně, docházejí na tematické besedy či programově vedou své žáky ke čtení knih, získají v rámci kampaně označení v podobě kruhové nálepky TADY SE ČTE!!!

„Školní třída označená nálepkou kampaně se tak může stát motivací pro další kolektivy žáků a jejich pedagogy, aby návyk dětského čtenářství systematicky podporovali," doplnila Šťastná.

Knižní hlídka i výlet do podzemí

Knihovnice a knihovníci se stanou ve čtvrtek odpoledne takzvanými „knižními kontrolory" v městské hromadné dopravě. Jejich cílem je odměnit cestující, kteří si budou v tramvaji číst, nebo budou mít knihu s sebou, ať tištěnou či e-knihu.

Moravskoslezská vědecká knihovna zase na dnešek zve čtenáře i nečtenáře na komentované prohlídky běžně nepřístupných prostor. „Návštěvník může stihnout v případě zájmu jak prohlídku podzemních skladových prostor, tak pracoviště digitalizace, které převádí například staré knihy, noviny a časopisy do elektronické podoby," zve Marcela Stehlíková s tím, že prohlídky začínají v 17 a 18 hodin.