V pondělí krátce před půl třetí přijali operátoři ZZS informaci o úniku vysokopecního plynu (obsahujícího množství oxidu uhelnatého) v provozu ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích a postižení pěti osob.

„Na místo události vyjela firemní posádka s lékařem a dvěma týmy záchranářů," uvedl mluvčí moravskoslezské zdravotnické záchranky Lukáš Humpl.
Jak dodal, záchranáři nakonec ošetřovali osm osob, které byly plynem zasaženy. Pacienti byli muži ve věku mezi třiatřiceti a třiapadesáti lety. Všichni zůstali při vědomí a s posádkami zdravotníků komunikovali.

„Intoxikace plynem se u nich jevila jako lehká nebo středně těžká. Sedm pacientů bylo posléze transportováno sanitními vozidly do zdravotnických zařízení, a to na interní ambulanci Fakultní nemocnice Ostrava, Vítkovické nemocnice a na urgentní příjem Městské nemocnice Ostrava. Jeden z mužů po ošetření odmítl přepravu do nemocnice a po poučení lékařem byl ponechán na místě události," upřesnil Lukáš Humpl.

Zásah zdravotnické záchranky skončil po předání posledního z postižených ve zdravotnickém zařízení, a to ve čtvrt na pět ráno.

Mluvčí kunčické huti Barbora Černá upřesnila, že přibližně půldruhé hodiny po nedělní půlnoci zaznamenalo kontrolní zařízení v oblasti čisticí stanice vysokopecního plynu vysoké pece č. 3 zvýšené hodnoty oxidu uhelnatého.

„Příčinou byl náhlý výron vysokopecního plynu způsobený prasklinou na tzv. mokrém scrubberu (zařízení na čištění vysokopecního plynu). Na místo byla přivolána jednotka hasičského záchranného sboru ArcelorMittal Ostrava a další jednotky hasičů. Výroba na vysoké peci č. 3 byla ihned zastavena, hasiči evakuovali zaměstnance závodu, označili území a monitorovali situaci také v okolí podniku, kde nebyly zvýšené hodnoty CO zaznamenány," uvedla Barbora Černá.

Jak dodala, podnik je v kontaktu s rodinami zaměstnanců i ošetřujícími lékaři.

„Přibližně ve tři čtvrtě na 4 ráno, kdy už na žádném místě nebyly naměřeny zvýšené hodnoty oxidu uhelnatého, byla akce ukončena. Zaměstnanci už byli zpátky na svých pracovištích. Vysoká pec č. 3 je stále mimo provoz. To potrvá až do doby, než bude poškozené zařízení opraveno. Příčina vzniku trhliny se bude zjišťovat. O situaci byly informovány příslušné úřady. Při incidentu nedošlo k ohrožení obyvatel okolních obcí ani životního prostředí v okolí podniku," dodala mluvčí kunčické huti.