„Před čtyřmi lety jsme v podpisové kampani pro záchranu městského divadla získali 2100 podpisů občanů města Rýmařova nutných pro záchranu divadla," řekl jeden ze signatářů petice Ladislav Šín. Nemůže se smířit s myšlenkou, že by měla historická budova navždy zmizet z povrchu zemského.

Již před volbami tehdejší vedení radnice uvažovalo o proměně někdejšího kulturního svatostánku třeba na tělocvičnu nebo prodejnu levného textilu. „Takové změny byly pro nás, kulturně činné občany, neslučitelné s filozofií a úrovní města, ve kterém žijeme," nesouhlasil s plány města Ladislav Šín.

Jak vysvětlil, budova, donedávna sloužící coby kino, je ve skutečnosti divadlem, jediným v Rýmařově. Divadlo vybudovali předkové před více než sto lety.

Budova divadla byla podle dostupných zdrojů oficiálně jako městské divadlo využívána od roku 1913. Už předtím sloužila 
k pořádání nejrůznějších akcí.
Z krásného neoklasicistního městského divadla s balkóny a štukami se postupně stala nic neříkající šedivá budova kina, poplatná vkusu komunistické éry.

„Bohužel ani uplynulých posledních pětadvacet porevolučních let nepomohlo zabránit dalšímu chátrání městské budovy divadla," posteskl si Šín.

Autoři petice jsou přesvědčeni, že se dá za přispění města divadlo zachránit.

„Stojíme nohama na zemi a je nám jasné, že nepůjde o jednoduchý úkol, který lze realizovat během jednoho či dvou let. Stejně, jak by tomu bylo v případě, že bychom budovu získali my divadelníci, rekonstrukce může probíhat v jasně stanovených etapách po dobu například šesti let, což by bylo pro městský rozpočet finančně únosné," konstatoval Ladislav Šín.

Autoři petice za zachování divadla v Rýmařově Za občanské sdružení Pradivadlo Ladislav Šín, Petr Laštůvka, Barbora Šínová, Pavla Zieglerová, Pavel Hejsek, Martin Holouš, Martin Wnenk, Pavel Konštatský, Blanka Škutová, Petr Bubela, Hana Hejsková a Denis Huml.

Co bude s budovou divadla „Ohledně využití stávající budovy kina zastupitelé stále jednají, rozhodující bude zařazení akce do integrovaného dokumentu, který vzejde ze zasedání zastupitelstva 30. dubna. Do té doby budou případné záměry diskutovány v městských komisích."
zdroj: Leona Pleská, vedoucí odboru školství a kultury, památková péče Města Rýmařov

Historická podoba někdejšího rýmařovského divadla.

Historická podoba někdejšího rýmařovského divadla.

Možná budoucí podoba budovy, pokud se ji podaří zachránit a opravit.

Možná budoucí podoba budovy, pokud se ji podaří zachránit a opravit.

Možná budoucí podoba budovy, pokud se ji podaří zachránit a opravit.

Možná budoucí podoba budovy, pokud se ji podaří zachránit a opravit.

Bruntál je Rýmařovu vzorem

Autoři petice za záchranu rýmařovského divadla se inspirovali sousedním Bruntálem, kde divadlo zažívá velký rozmach.

„Většina divadelních představení je vyprodána, zájem je i o pravidelné výstavy," potvrdila vedoucí oddělení kultury bruntálské radnice Alena Pajkošová.

To v Rýmařově je situace opačná: protože chybí klasické divadlo, odehrává se větší část představení pod střechou Střediska volného času v Okružní ulici. Například únorové představení s názvem Dva na kanapi muselo středisko vzhledem k nezájmu o vstupenky zrušit. Prodalo se totiž všeho všudy pětadvacet vstupenek.

I proto by rádi divadelníci z občanského sdružení Pradivadlo měli vlastní divadlo. Už kvůli kulisám, které ve Středisku volného času musí před každou zkouškou či vystoupením instalovat a poté opět vystěhovávat, protože je středisko „domovem" pro celou škálu rýmařovských aktivních spolků a sdružení.

„Pro příklad nemusíme chodit daleko, stačí se jenom podívat do sousedního města Bruntál, kde se díky dobré vůli zastupitelů podařilo získat finance a městské divadlo zachránit," poukázal na poměry v Bruntále jeden z autorů petice za zachování historické budovy rýmařovského divadla Ladislav Šín.

„Došlo k obnovení předplatitelského abonentního diváckého systému, divadlo žije a je využíváno jako kulturní stánek, kanceláře coby zkušebny. Slouží občanům města Bruntál i nám, přespolním, kteří tam rádi jezdíme jako členové divadelního souboru Pradivadlo, též jako diváci," uvedl Ladislav Šín.