Konvoj na východ Ukrajiny doprovázel Ivo Dokoupil z Radimi, který se i se všemi ostatními kolegy v pořádku vrátil domů. Média v těchto dnech přináší zprávy, že se v Doněcku i ve Slavjansku znovu rozhořel ozbrojený konflikt nebývalou intenzitou.

Poblíž frontové linie mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty se ještě před pár dny pohyboval Ivo Dokoupil jako zástupce společnosti Člověk v tísni. Tato organizace už na Ukrajině vybudovala centrální sklady i síť spolupracovníků a dobrovolníků, kteří humanitární pomoc distribuují strádajícím civilistům po obou stranách bojové linie.

Ivo Dokoupil na Ukrajině předal materiál a pak se i s kolegy šťastně vrátil domů. A komu tato pomoc byla určena? Kvůli válce na východě Ukrajiny už kolem milionu lidí opustilo své domovy. Mnozí před válkou utekli jen s holýma rukama. Pokud nenašli přístřeší u příbuzných, musí živořit v evakuačních centrech.

Pomoc ale potřebují také statisíce lidí, kteří v oblasti bojů dál zůstávají. Žijí v rozstřílených domech tam, kde nefungují továrny, doly, úřady, banky ani pošty, takže nedostávají mzdy, dávky ani důchody.

„Zapustili kořeny a nedokážou opustit svůj domov. Nebo jen nemají kam jít. Někteří zůstali, protože se musí starat o seniory, jiní chtějí svůj dům chránit před rabováním. Žijí v bytech bez oken, ve sklepech nebo v jaderných krytech ze sovětské éry. Musí improvizovat bez vody a elektřiny," popsal Ivo Dokoupil situaci lidí, kterým je pomoc určená.

V dramatickém líčení Ivo Dokoupil pokračoval: „Když na dům tamních obyvatel dopadne střela, většinou se nedozví, zda ji vypálili separatisté nebo ukrajinská armáda, ani proč stříleli právě na ně."

Pomoc oběma stranám

Organizace Člověk v tísni předala místním spolupracovníkům a dobrovolníkům na padesát tun krytiny na obnovu zničených střech. A stejné množství vybavení pro byty a kuchyně, spacáky a teplé oblečení. Mnozí utekli v letních šatech a nemají peníze na nákup teplého oblečení. Jiným válka zničila veškerý majetek.

„Snažíme se pomáhat civilistům na obou stranách frontové linie. Od separatistů máme povolení pohybovat se po území takzvané Donecké republiky, a také ukrajinské úřady nám dosud vycházely vstříc. Bohužel ze strany Ukrajiny se to začíná zhoršovat.

Reagují na to, že vojáci na straně rebelů jen svléknou uniformu a jsou z nich zas civilisté. V civilu snadno překonají frontovou linii autem nebo autobusem a pak třeba někde organizují nábor pro povstaleckou armádu. Proto ukrajinská armáda chce zakázat přesuny z jedné strany konfliktu na druhou," popsal Dokoupil situaci.

Pomoc: symbol solidarity

Nejde jen o samotnou pomoc, ale také o solidaritu, kterou symbolizuje. Lidé si zapamatují, co kdo pro ně něco udělal, když byli v nejvyšší nouzi. Proto Člověk v tísni, který jako jediná česká humanitární organizace na Ukrajině pomáhá dlouhodobě a systematicky, a má v oblasti bojů dobré renomé. Dokáže distribuovat na tři tisíce potravinových balíčků týdně.

Dvanáctikilová zásoba trvanlivých potravin je připravena tak, aby zajistila na měsíc přežití jednoho člověka. Další projekty pomáhají v oblasti bojů zasklívat okna a opravovat střechy. Rozběhlo se i zásobování diabetiků a jiných chronicky nemocných léky nutnými k životu.