Jiří Šafránek upřesnil, že první dva skřivani byli spatřeni 20. února v Bartošovicích na Novojičínsku. Výskyt drozda zpěvného byl zaznamenán dokonce už 10. února na Frýdecko-Místecku.

„Vrátili se už i první špačci obecní, ti zimují u Středozemního moře, nejčastěji ve Francii a Itálii. Na Novojičínsku už bylo pozorováno také 35 čejek obecných. Poblíž Bartošovic byl zaznamenán i výskyt jednoho čápa bílého. Naopak nemáme žádné hlášení o tom, že by se do kraje ze svých zimovišť už vrátil konipas bílý," upřesnil Jiří Šafránek.

Podle něj lze v nejbližších dnech očekávat přílet prvních havranů, kteří od nás létají na podzim do zimovišť na jih Francie. Směrem na sever se pak vydají brzy i havrani, kteří k nám naopak na zimu přilétají ze severní Ukrajiny, Ruska a Běloruska. „V průběhu uplynulých zim ale ze severu a severovýchodu až k nám tolik havranů nedorazilo. Zimy byly mírné a havrani zůstali zimovat v Polsku," vysvětlil ornitolog.

Jak se vraceli ptáci ze zimovišť loni?

Už 16. února se objevilo sedm špačků obecných v Mokrých Lazcích na Opavsku, o čtyři dny později byli dva špačci pozorováni i v Doubravě na Karvinsku.

Rovněž 20. února byl zaznamenán výskyt čtyř čejek chocholatých ve Světlé Hoře na Bruntálsku a o dva dny později se dvě čejky objevily ve Studénce na Novojičínsku. O návratu skřivanů, konipasů ani čápů do počátku posledního únorového týdne loňského roku ornitologové žádné hlášení nedostali.