Obyvatelé orlovské části Zimný důl pociťují na plno, jaké to je, když se příliš nepovede smlouva o budování kanalizace a po daných pracích zůstanou rozkopané silnice v celé čtvrti. Město se nyní snaží o nápravu, část tamních bočních silnic už také prochází opravami.

Ale lidé, kteří v takovém prostředí žijí již několikátou sezonu, i tak kypí buď oprávněným vztekem, nebo také mávají rezignovaně rukama.

„Auta trpí, lidi dýchají prach a oni pořád jen slibují, že se to spraví!" Přesně toto slyšeli reportéři Deníku při včerejší návštěvě této čtvrti nejčastěji.

Jak místní říkají, část silnice v navazující Klášterní ulici prošla alespoň částečnými úpravami a dál kolem ulice Zimný důl se již začaly spravovat některé boční uličky. Nejhorší je ale hlavní průjezd čtvrtí.

„Ta cesta je čím dál tím horší, kdyby ji alespoň vysypali nějakým štěrkem," postěžoval si místní občan Ladislav Mikoczi.

„Trochu spravili Klášterní a teď ji fotí, aby ukázali, že je to tady v pořádku, ale v Zimném dole je to děs. Teď budou volby, tak uvidíme, jestli se něco změní. Ale já už ve zlepšení ani nevěřím," uvedl Mikoczi, jehož dům se nachází právě u zmiňované silnice.

Kropicí vozy nestačí

Zvýšenou prašnost se město snaží řešit tím, že silnici pravidelně projíždí kropicí vůz. Podle místních toto řešení ale zdaleka není dostačující.

„Na schůzích toho vždycky hodně naslibují, řekli, že do září bude kolaudace a pak to spraví, teď jsem ale zase slyšel, že až příští rok. Vykáceli tady kvůli tomu stromy, měli jsme to tu pěkné a teď to vypadá takhle. Nezbývá než doufat, že to nakonec skutečně opraví," podotknul další z obyvatel Zimného dolu Lukáš Uher.

Názor lékaře

Redakce o názor požádala i odborného lékaře z plicního oddělení Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji. Zajímal nás jeho názor, jak mohou tři roky ve zvířeném prachu případně ovlivnit zdravotní stav tamních obyvatel.

„Neznám místní situaci a tak nemohu dát žádné závazné stanovisko. V takových případech je to navíc velmi individuální. Obecně se ale dá říct, že pobyt v prašném prostředí samozřejmě může mít vliv i na častější problémy dýchacích cest než v prostředích méně zátěžových," okomentoval stav plicní lékař nemocnice Jiří Krkoška.

Snad bude lépe

Město se při tom podle slov z radnice snaží, aby náprava už konečně přišla a ve čtvrti byl klid. „Oprava komunikace Klášterní a V Zimném dole byla vyňata ze smlouvy se zhotovitelem stavby kanalizace. Zpracovali jsme novou dokumentaci pro kompletní rekonstrukci těchto komunikací, bylo vyřízeno stavební povolení, akce byla zapojena do rozpočtu města a nyní bylo vyhlášeno výběrové řízení. Obálky s nabídkami budou otvírány 28. července. Proběhne hodnocení a výběr dodavatele," přiblížila aktuální situaci mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.

Lidé v Zimném dole tak stále čekají. „Ti, kdo za to nesou odpovědnost, by tady měli jít bydlet, aby si to sami zažili," dodala při odjezdu redaktorů ze Zimného dolu další z tamních obyvatelek.

MICHAELA ZORMANOVÁ,
RICHARD KUTĚJ