Čtveřice seniorů se rozhodla změnit dodavatele elektřiny a koncem února podepsala smlouvu s obchodními zástupci společnosti Centropol. Jenže po pár dnech zareagovali na nabídku svého původního dodavatele, společnosti ČEZ, že pokud chtějí, mohou své rozhodnutí změnit a zůstat u ČEZu. To také senioři udělali, načež jim od Centropolu přišel rozhořčený dopis o tom, že porušili smlouvu, a proto po nich tato firma požaduje smluvní pokutu ve výši tři tisíce korun.

„Psal jsem jim, že s tím nesouhlasím a zprvu jsem nechtěl pokutu zaplatit. Pak jsem si ale řekl, že raději budu mít klid, tak jsem zaplatil. Stejně jako tři další, kteří tehdy podepsali těm obchodníkům smlouvy," říká Josef Bury, jeden z obyvatelů rychvaldského Domu s pečovatelskou službou.

Je z celé této záležitosti nešťastný, ale nechce se vzdát. „Zřejmě podám trestní oznámení," dušuje se Josef Bury.

Mluvčí společnosti Centropol Energy Ladislav Šticha říká, že dotyční podobně jako řada jiných lidí zřejmě nečetli všeobecné obchodní podmínky, ve kterých je všechno přesně specifikováno a jejich součástí je také klausule o tom, že porušení smlouvy, kam patří i předčasné ukončení smluvního vztahu, je zatíženo náhradou škody.

„Tyto sankce jsou u drtivé většiny obchodníků stejné či velmi podobné: „Smlouva na dobu určitou může být před uplynutím sjednané doby ukončena pouze dohodou smluvních stran na žádost zákazníka. Formulář žádosti je k dispozici na webových stránkách dodavatele." Někdy se toto opatření zdá zákazníkům příliš tvrdé, ale je třeba si uvědomit, že s převodem zákazníka a jeho odběrného místa má společnost náklady, které v rámci spravedlnosti má právo požadovat po zákazníkovi, který smlouvu porušil," vysvětlil mluvčí společnosti Centropol Energy.

Pokuta pro obchodníky?

Zatím nevyjasněná zůstává otázka, jak se obchodníci Centropolu s obyvateli rychvaldské DPS setkali. Jak je možné, že se bez potíží dostali do areálu DPS a zazvonili u některých dveří? Ve městě totiž už téměř rok platí vyhláška zakazující domovní prodej. Může obchodníkům dodatečně znepříjemnit život za to, že možná porušili městskou vyhlášku, když svévolně přesvědčovali čtyři rychvaldské seniory, aby změnili dodavatele elektřiny?

„Ano vyhláška u nás platí, a pokud tedy skutečně nabízeli obchodníci lidem smlouvy podomním způsobem prodeje, je to rozhodně její porušení. Nevím ale co se s tím dá zpětně dělat, musím se poradit s našimi právníky," řekla starostka Rychvaldu Šárka Kapková.

Zatímco v Rychvaldě zatím nereagovali na to, že někdo porušuje vyhlášku, a odnesli to, i když zřejmě trochu svým vlastním zaviněním, čtyři obyvatelé DPS, v Bohumíně, kde mají stejnou vyhlášku, její porušování řeší. A podle vedoucí právního oddělení radnice Šárky Palermové docela běžně.

„Přestupkové řízení s lidmi, kteří se věnují podomnímu prodeji, řešíme často a často právě s obchodníky, kteří pracují pro Centropol," řekla Palermová.

Dodala, že za porušení vyhlášky o zákazu podomního prodeje lze dotyčného pohnat k přestupkové komisi ještě rok poté, co se tohoto skutku dopustil.