Tak tomu bylo třeba ve Fulneku, kde mělo v měsíci březnu dojít k pokácení dřevin v parčíku u památníku padlých. Kvůli nepříznivému počasí však byla akce posunuta na duben. „Na základě dendrologického posudku bylo zjištěno, že stromy jsou v havarijním stavu a jsou akutně nebezpečné," informoval o problému odbor životního prostředí v posledním čísle Fulneckého zpravodaje. Stromy navíc rostou na velmi frekventovaném místě a svou výškou zasahovaly do drátů elektrického vedení, což celou plánovanou akci zkomplikovalo. Ani v dubnu se však nepodařilo pokácet všechny stromy. „Mohutný jasan nebylo možno z technických důvodů pokácet a bude nutno zvolit jiný, náročnější postup," uvádí dále odbor životního prostředí s tím, že jasan má být pokácen během května, a to i přesto, že období vegetačního klidu stromů už skončilo. Zmíněná dřevina, i když napohled vypadá zdravě, je totiž napadena agresivním druhem houby, a je tak pro své okolí nebezpečná. O špatném stavu stromů svědčí také to, že jeden z už pokácených jasanů měl úplně vykotlaný kmen. „Závažná poškození stromů dokáže rozeznat pouze odborník v daném oboru. Proto město nechává u kácení významné zeleně vždy vypracovat dendrologický posudek jednotlivých stromů," popisuje postup péče o stromy fulnecký odbor životního prostředí. Okolí památníku ale bez zeleně nezůstane, bude tam vysazen nový porost.

Kácí se stále také v Kopřivnici, kde jde tento měsíc odstraňování rizikových dřevin do finále. „V polovině května by měla být zahájena poslední etapa akce zaměřené na odstraňování a řez rizikových dřevin. V rámci ní bylo od loňského prosince pokáceno již více než sto padesát stromů se sníženou provozní bezpečností," uvedla tisková mluvčí města Lucie Petříčková.

Zdravotní stav kopřivnických stromů nechal tamní odbor životního prostředí posoudit již v loňském roce: „Z hlediska bezpečnosti je nutné stromy pravidelně sledovat a ošetřovat, v případě nutnosti i odstraňovat a nahrazovat jinými. Loni jsme podrobným mapováním zjistili, že ze zhruba dvanácti tisíc stromů ve městě jsou více než tři stovky ve špatném zdravotním stavu a další trpí závažnými defekty. Část jsme proto museli pokácet, ty ostatní budou odborně ošetřeny," uvedl správce zeleně Jan Habr.

Ve městě se nekácelo vše najednou, ale ve třech etapách. Nyní, když jsou všechny nebezpečné stromy pryč, přijde na řadu ještě odstraňování jejich zbytků, tedy pařezů. „Frézovat se bude přes sto dvacet pařezů na travnatých plochách, protože by překážely při sečení trávy. Práce budou probíhat v pracovní dny a ukončeny by měly být už příští pondělí. Vzniklé jámy plánujeme zavézt ornicí a oset travní směsí," přiblížil Jan Habr.