Platí to i pro dvě největší města okresu Karviná.

„Zvyšování nájmů v havířovských městských bytech není aktuálně na programu dne," říkla mluvčí Havířova Eva Wojnarová. Stejně jsou na tom i v Karviné. Největším soukromým majitelem bytového fondu v těchto městech je však společnost RPG Byty.

Zaostřeno na výdaje: nájemné V seriálu Deníku budeme v následujících týdnech zjišťovat, jak se v roce 2016 budou vyvíjet ceny v oblastech, které se rodinných rozpočtů nejvíce dotýkají. Úvodní text věnujeme nájemnému a cenám bytů.

V dalších dílech budeme informovat o cenách vodného a stočného, energií, jízdného či potravin. 

Čtěte regionální Deník!

Jak Deníku potvrdil mluvčí RPG Petr Handl, zdražovat budou u jedné třetiny domácností.

„Jedná se o byty, ve kterých dříve platilo regulované nájemné, a postupným navyšováním doposud nebylo dosaženo srovnatelného nájemného," řekl Petr Handl. V průměru by navýšení nemělo přesáhnout 230 korun měsíčně.

Frýdek-Místek: navýšení o inflaci

Ve vlastnictví města je v současnosti 1311 bytů. Z toho je 340 bytů zvláštního určení pro seniory a 150 bytů v penzionu pro seniory, což jsou zařízení sociální péče pro staré a invalidní občany.

„Město v souladu s nájemní smlouvou bytů zvyšuje nájemné o inflaci a nájemné zvyšuje také v případě, že v bytovém domě byla vyměněna okna nebo byl zateplen obvodový plášť domu a podobně," uvedla mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

Dvou třetin bytů RPG se zdražení nedotkne K mírnému navýšení nájemného pro rok 2016 přistupuje společnost RPG Byty, která je v současné době největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku. Úprava k 1. lednu se dotkne jen přibližně třetiny domácností v bytech RPG, přičemž v průměru nepřesáhne navýšení 230 korun měsíčně. Výše tržního nájemného u bytů RPG se nyní pohybuje v rozmezí 38 až 120 korun za metr čtvereční, v průměru pak okolo 80 korun za metr čtvereční. Nájemné je podle jednatele RPG Byty Pavla Klimeše přitom podle všech dostupných zdrojů zcela srovnatelné s nájemným u bytů kteréhokoli jiného komerčního pronajímatele. 

Výše nájmu se pohybuje u nově pronajímaných standardních bytů mezi 68 až 83 korunami za metr čtvereční, u již obsazených bytů mezi 53 až 66 korunami.

Podnikatelé, kteří mají své provozovny v objektech města nebo podnikají na pozemcích města, zaplatí v příštím roce stejný nájem jako letos.

Novojičínsko: budoucnost nájmů není všude jasná

Zda v Kopřivnici zvednou nájmy městských bytů v roce 2016, zatím není jasné.

„Oddělení bytové správy sice potvrdilo, že se na příští rok něco chystá, ale zatím to nemá žádné konkrétní obrysy. Vše bude jasné až na jaře příštího roku, kdy tento krok projedná rada města," vysvětlila Jana Hromočuková, mluvčí kopřivnické radnice.

Jasno už má ale novojičínská radnice. Nájemníci v městských bytech se nemusejí obávat, že by si v největším městě okresu připlatili navíc.

Nájmy v městských bytech, kterých má radnice na území Nového Jičína a jeho místních částí přesně 1033, zvedat v roce 2016 nebude.

Opava: noví zájemci o městské byty sami nabízejí ceny

Celkem 558 bytů má ve svém majetku statutární město Opava. Současné nájemné činí 50,02 koruny za metr čtvereční. To ale platí pouze pro ty nájemníky, kteří získali byt před rokem 2012.

„Podle nového systému přidělování bytů formou výběrového řízení si nájemníci sami stanoví výši nájemného za metr čtvereční podlahové plochy bytu za měsíc, které musí být samozřejmě vyšší než 50,02 koruny. U takto přidělovaných bytů vychází průměrné nájemné nabízeného nájmu přibližně na 78 korun za metr čtvereční podlahové plochy bytu za měsíc," uvádí mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná.

„Oproti výši nájemného v soukromé sféře, kde vychází průměrné nájemné přibližně na sto korun za metr čtvereční za měsíc, je nájemné u bytů ve vlastnictví města Opavy výrazně levnější," dodala Dobrovolná.

V Bruntále se nájemné nemění

Obyvatelé městských bytů v Bruntále mohou být v klidu, alespoň co se týká výdajů za nájemné. Město totiž nepočítá s tím, že by se jeho cena zvedala.

Nájemné v městských bytech zůstává stejné jako doposud, to znamená 38,05 a 35,94 koruny za metr čtvereční. Z mnoha dřívějších sazeb zůstaly jen dvě úrovně. Nově přidělované byty jsou již za cenu 38,05 koruny za metr čtvereční.

Zda se nájemné nějak změní třeba od poloviny roku, to zatím nelze vyloučit, každopádně po Novém roce zůstává stejné, jako je teď.

V Porubě nezvyšují, na Jihu budou jednat 

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz disponuje zhruba 1600 byty ve zhruba 230 domech (ve kterých je vlastníkem alespoň jednoho bytu). „Nejvíce máme bytů 1+1 a 1+2, a o tyto byty je také největší zájem," uvedla mluvčí centrálního obvodu Jana Pondělíčková.

Jak dodala, v roce 2010 obvod využil možnost jednostranného navýšení nájemného na 50,02 koruny za metr čtvereční měsíčně. U nově pronajímaných volných bytů se nyní, podle lokality umístění bytu, pohybuje výchozí nabídková minimální sazba za metr čtvereční podlahové plochy bytu měsíčně od 45 korun za metr čtvereční v oblasti Přívozu až po 70 až 90 korun za metr čtvereční v centru města. V současné době činí průměrné nájemné zhruba 54 korun za metr čtvereční měsíčně.

„Ceny nájemného se zvyšují v červenci o inflaci, v letošním roce to bylo o 0,04 procenta," upřesnila mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu.

Městský obvod Poruba má ve své správě 710 bytů v bytových domech a 131 bytů v domech s pečovatelskou službou. Informoval o tom mluvčí Poruby Martin Otipka. „Stávající nájemníci platí 50,02 koruny za metr čtvereční, noví nájemníci 55 korun za metr čtvereční." A jaké budou ceny v roce příštím? „Městský obvod Poruba zatím neplánuje zvýšení nájemného v obecních bytech," dodal mluvčí porubského obvodu.

K poslednímu říjnu letošního roku je statutární město Ostrava vlastníkem 5257 bytů, které jsou svěřeny městskému obvodu Ostrava-JihU většiny bytů je uplatňováno měsíční nájemné ve výši 50,02 koruny za metr čtvereční započtené podlahové plochy, tj. dříve takzvané regulované nájemné.

„Dále jsou byty pronajímány za smluvní nájemné formou výběrového řízení, přičemž minimální měsíční nájemné činí 60 korun za metr čtvereční započtené podlahové plochy bytu.

Největší počet bytů se smluvním nájemným se pohybuje v rozmezí od 60 do 90 korun za metr čtvereční," sdělila radní obvodu Markéta Langrová. Jak dodala, zvyšování nájemného pro rok 2016 je v kompetenci Rady městského obvodu Ostrava-Jih a bude projednáváno v roce 2016.

Poptávka po bytech. Zvyšuje se, ale jen velmi pomaluVe srovnání se zbytkem republiky se zatím v našem kraji neprojevuje tak výrazný nárůst prodeje bytů. Podle regionální manažerky realitní kanceláře Sting pro Ostravu Jany Římanové se v Ostravě v oblasti prodeje bytů projevuje spíše stagnace či mírný nárůst.

„Vyšší zájem o byty je hlavně v atraktivních lokalitách. Mezi ně patří například cihlová zástavba v Porubě či centrum města. Daleko větší zájem je o rekonstruované byty," upřesnila Jana Římanová.

Největší je podle ní poptávka po bytech velikosti 3+1 s balkonem. „Cena bytu této velikosti ve slušnější lokalitě se pohybuje zhruba od 1,3 do 1,5 milionu korun," dodala regionální manažerka RK Sting pro Ostravu

Jednatel ostravské pobočky realitní kanceláře Evropa Josef Šimončík na dotaz Deníku uvedl, že poptávka po bytech se v posledních měsících v Ostravě zvyšuje. „Platí to jak pro koupě bytů, tak i jejich pronájmy. Lidé ale velmi pečlivě vybírají, hodně důležitým kritériem je pro ně cena a samozřejmě i lokalita," upřesnil Josef Šimončík.

Jak zároveň dodal, lze předpokládat, že se ceny bytů v příštích měsících budou spíše zvyšovat. „To navýšení ale bude velmi mírné, žádné razantní zdražování neočekávám," dodal jednatel ostravské pobočky realitní kanceláře Evropa.