Více než sto let staré exponáty, které obdivují každoročně desetitisíce návštěvníků. Mezi historické automobily, první letadla a parní lokomotivy Národního technického muzea v Praze patří od pátku i brněnský motocyklový jezdec Karel Abraham.

Pověšenou kombinézu jedenadvacetiletého závodníka, který má za sebou jako první český účastník kompletní sezonu v mistrovství světa třídy MotoGP, si mohou lidé prohlédnout v prvním patře vedle motorky slavného Abrahamova předchůdce Bohumila Staši. „Je to perfektní pocit, že jsem zrovna vedle něj. Snad mu to nevadí,“ směje se čtrnáctý muž celkového pořadí nejprestižnější třídy světového šampionátu.

Necítíte se ještě mladý na to, abyste byl součástí muzea?
To mě nenapadlo. Že bych jim ji ještě zabavil? (smích) Lidé se chodí dívat spíše na starší věci, ale třeba budu oživení.

Kombinézu z jakého závodu jste daroval?
Z Velké ceny Aragonu, kde jsem ošklivě spadl. Snad bude mít jako exponát v muzeu větší úspěch, než když jsem ji nosil.

Kolik kusů máte na sezonu, že je můžete rozdávat?
Opravdu dost, třeba tak patnáct.

Jeden visí v muzeu, kde máte zbytek?
Spoustu jsem jich dal fanklubu, sponzorům, vydražil na dobročinné účely. Některé chce i výrobce zpátky, aby se mohl podívat, co zlepšit. Vybavení často různě porozdávám.

Když se v některém závodě zadaří, toužíte nastoupit do dalšího klání ve stejné výstroji?
Je to tak. Bohužel třeba při pádu, což v pěti Grand Prix je u mě téměř zaručený, se kombinéza poškrábe, takže je potřeba vzít novou. Trochu mi to vadí, ale nedá se s tám nic dělat. Jen méně padat.

Kombinéza visí v muzeu vedle motorky bývalého závodníka Staši. Co to pro vás znamená?
Je to perfektní pocit. Jsem rád, že je zrovna tam. Snad mu to nevadí. (úsměv)

Staša odjel šest sezon v nejprestižnější třídě mistrovství světa. Vy máte za sebou zatím teprve první. Splnila vaše očekávání?
Posbíral jsem hromadu. bodů a odjel spoustu pěkných závodů. Na druhou stranu mě mrzí, že jsem hodněkrát neviděl cíl. Většinou to byly právě Velké ceny, které mohly skončit dobře, protože se mi dařilo v kvalifikacích.

Před začátkem ročníku vám také mnoho lidí nevěřilo, že do MotoGP patříte. Třeba mistr světa Casey Stoner byl jasně proti. Myslíte, že jste pochybovače přesvědčil?
Chápu, že mě někdo nemá rád. Ale když se naskytla možnost dostat se do MotoGP, byl bych hloupý, kdybych po příležitosti nesáhl. Snad jsem potvrdil, že sem patřím.

Na který moment nejraději vzpomínáte?
Bylo jich hodně a určitě víc než těch špatných. Třeba z šestého místa kvalifikace v Silverstone jsem měl super pocit, když jsem stál ve druhé řadě na startu. Ze závodů mě nejvíce těší asi sedmé místo z Jerezu, kde jsem navíc ještě spadl, takže jsem mohl dojet mnohem lépe. Nesmím zapomenou i na poslední Velkou cenu ve Valencii a boj o čtvrtou příčku, což byl úžasný pocit. V cíli mě sice odmávli až osmého, ale na druhou stranu jsem si závod opravdu užil, což je také velice důležité.

Tím jste ale přišel také o titul nováčka roku.
Trochu mě to mrzí, ale jen proto, že jsem ho nevyhrál. Proto se na něj dívám z pohledu, že není zas až tak důležitý. Kdybych ho ale získal, určitě ho budu považovat za nesmírně cenný. (smích)

Znamená pro vás výsledek z Valencie motivaci do další sezony?
Určitě ano. Když mám trochu štěstí a podmínky mi přejí, mohu bojovat klidně s jezdci jako Pedrosa, i když toho ještě nepovažuji za svého soupeře. Stále má přede mnou náskok. Ale dokážu se přibližovat i Rossimu, Edwardsovi, Haydenovi. Věřím, že rozestupy mezi námi budou v nadcházejícím roce co nejmenší.

Takže hodláte porážet i Rossiho?
Neříkám, že jsem lepší než on. To bych byl asi hodně namistrovaný. Když ale srovnám jeho časy, docela běžně se stává, že jsem v určitých částech tratě třeba o tři desetiny rychlejší než on. Bohužel před další zatáčkou náskok zase ztratím.

Podle týmu je předčasné brždění vaše největší slabina.
Přesně tak. Doufám, že brzy dokážu změnit svůj styl a začnu dohánět ztrátu.

Závodíte v českém týmu CardionAB Motoracing s „obyčejnou“ motorkou Ducati. Vidíte šanci, že byste se v budoucnu dostal i k továrnímu stroji a týmu?
Je to sen každého jezdce včetně mě. Není to ale vůbec jednoduché. Přede mnou je Valentino Rossi, Nicky Hayden a další jezdci. Všichni patří ke špičce. Udělám ale maximum, aby se to jednou povedlo. Nejdůležitější je zajíždět dobré výsledky a upozornit na sebe. Pak se teprve uvidí.

Podle odborníků byla Ducati nejslabší stroj ve startovním poli. Věříte, že se do nové sezony podaří dohnat v technice konkurenci?
V továrně určitě nebyli nebyli s výsledky spokojení. Doufám, že s novou motorkou o objemu tisíc kubických centimetů přijde nějaký pokrok, protože Rossi si namyslel spoustu změn. Snad budou ku prospěchu.

Kde jste viděl hlavní problém letošní motorky?
Nedařilo se nám správně nastavit přední kolo. Ducati byla navíc hodně náchylná i na změny teplot, což je nepříjemné. Když se zatáhlo a teplota trati najednou spadla o deset stupňů, oproti konkurenci jsme začali obrovsky ztrácet.

Nový model na příští sezonu by měl kopírovat přání Rossiho. Pomůžou jeho zkušenosti?
Uvidíme, jaký bude mít vliv na vývoj. Více poznám až na přelomu ledna a února při testech v Malajsii. Věřím, že podnikl správně kroky ke zlepšení.

V tomto týdnu jste absolvoval první testy litrové Ducati. Jak se vám jelo?
Překvapilo mě, že řízení nebylo zas až tak fyzicky náročné, jak jsem očekával. Oproti letošní sezoně budeme jezdit v průměru o dvacet kilometrů rychleji, takže kolem 350 kilometrů v hodině. To je dost. Bude to asi ještě o trochu nebezpečnější, ale zase více atraktivnější podívaná pro diváky.

Fyzická kondice nebyla vaší největší zbraní. Hodláte na ní přes zimu zapracovat?
Zlepšil jsem se, ale pořád mám na čem makat. Třeba v italském Mugellu jsem letos naprosto fyzicky odpadl. Pravidelně chodím na squash, spinning, do posilovny. Doufám, že naberu i nějakou zásobu svalů.

Ty se vám budou hodit při souboji s brněnskou tratí. Vedení automotodromu se podařilo zachránit i pro příští rok Velkou cenu České republiky v Brně, kde jste zatím závod dokončil pouze jednou v kariéře.
(povzdechne) Masarykův okruh zbořit nemůžu, takže jen doufám, že už konečně přijde zlomový rok, kdy se mi zadaří a zajedu slušnou Grand Prix. Říkám to sice pokaždé a zatím to moc nevychází, ale uvidíme. Třeba přijde zlom v roce 2012.

Jaké si po prvním roce v MotoGP dáváte cíle do nadcházejícího ročníku?
Úspěšněji bojovat se stejnými jezdci a přiblížit se těm, kteří byli o něco přede mnou. Zkusím je dohnat a začít i předjíždět, takže když vše půjde podle plánu, chci se pravidelněji pohybovat do desítky. Jestli to bude reálné, uvidím až na zimních testech a poté při prvním dubnovém závodě v Kataru.

Uplynulou sezonu výrazně poznamenala smrt Itala Marca Simoncelliho v Malajsii. Nebude vám na trati chybět?
Určitě bude, protože byl velký jezdec a člověk. Všem nám je ho líto, rádi jsme ho potkávali. Je to strašné, že už není mezi námi.

KAREL ABRAHAM

Věk: 21 let
Místo narození a bydliště: Brno
Tým: CardionAB Motoracing
Motorka: Ducati Desmosedici
Soutěž: mistrovství světa
Letošní sezona – MotoGP: 16 závodů/64 bodů/14. místo
Celkem v kariéře MS (2005–2011): 7 sezon/109 závodů/313 bodů