„Letošní rok byl mimořádně povedený. Titul vicemistrů Evropy v automobilové lize mistrů, tedy závodech mistrovství světa a Evropy pořádaných FIA, je neskutečný úspěch a naděje do budoucna na další skvělé výsledky. Česko získalo celkem 7 titulů, 5 druhých a 5 třetích míst, proto bylo pro komisi vybírání vítězů ankety velmi těžké,“ komentoval výsledky ve sportovních kategoriích vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička, který předával cenu za absolutní vítězství.

Na galavečeru k vyhlášení ankety Zlatý volant budou vystaveny i závodní skvosty. KTM.
Formule i motorky. V prostorách Pragovky se představí nablýskaní krasavci

Kromě absolutního vítězství ovládl Jan Kopecký i kategorii Rally a maratony, v níž se z vítězství radoval již po jedenácté. Vítězem kategorie Autokros a rallycross se stal Petr Nikodém, který v roce 2018 obhájil mistra Evropy v Buggy 1600. V kategorii Závody na okruzích uspěl Adam Lacko, který již potřetí vybojoval titul vicemistra Evropy v závodech tahačů. V kategorii Motokáry dominoval Patrik Hájek, který se stal jako první Čech mistrem světa, navíc v nejprestižnější kategorii KZ.

Závody do vrchu ovládl Lukáš Vojáček, který loni vybojoval mistrem Evropy v závodech do vrchu. Kategorii Zlatá řídítka pro nejlepšího motocyklového jezdce roku získal Jakub Kornfeil, který skončil celkově na 8. místě mistrovství světa Moto3 a po 11 letech dokázal dostat Česko na stupně vítězů při Velké ceně České republiky v Brně. Cenu Elišky Junkové pro nejlepší závodnici dostala Olga Roučková, která jako historicky první Česka dokončila Rallye Dakar.

Rekordman Jan Kopecký (vlevo) již po desáté ovládl kategorii Rally a maratony a získal jubilejní Zlatý volant.
Anketa Zlatý volant zná své finalisty. Galavečer navštíví i Ralf Schumacher

Historicky první vítězství v kategorii Talent roku si odnáší Petr Semerád, který teprve ve svých 17 letech loni zvítězil v seriálu A Sport Rallyesprint Serie. 

Oceněn byl i Ralf Schumacher

Zlatý volant za celoživotní přínos motorsportu si z pražské Pragovky osobně odnesl bývalý pilot F1 Ralf Schumacher. Za 10 let aktivního působení ve stájích Jordan, Williams a Toyota odjel přes 180 závodů Formule 1. Zlatá řídítka za celoživotní přínos motorsportu dostala také brazilská motocyklová legenda Alex Barros, který závodil v letech 1986 až 2007. Odjel celkem 276 podniků MS silničních motocyklů a v 7 z nich vyhrál.

Čestné ocenění Osobnost světového motorsportu převzal i doposud aktivní závodník a úřadující vítěz Světového poháru WTCR Gabriele Tarquini. Italský jezdec závodí již od roku 1983. Po 8 letech v F1 dosáhl největších úspěchů právě v MS cestovních vozů.

Celkový vítěz druhé ročníku šampionátu F1 Esports Series Brendon Leigh
Z počítačového hráče skutečným pilotem velké ceny F1. Za 10 let nic nereálného

V pořadí 42. ročník ankety Zlatý volant se nesl ve znamení opakovaných vítězství. Závodníci dokázali svá vítězství obhájit ve 4 z 8 sportovních kategorií Zlatého volantu. O nejlepších českých automobilových a motocyklových sportovcích rozhodlo 24 členů odborné poroty a historicky poprvé promluvila do výsledků i široká veřejnost. Celkem rozdali lidé ve sportovních kategoriích takřka 20 tisíc hlasů.

Nejvíce jich dostal rally jezdec Martin Macík, který se právě díky 3068 hlasům veřejnosti posunul ve své kategorii na třetí místo. Veřejnost měla také možnost nově nominovat své favority. Díky tomu se mezi sportovci objevilo celkem 36 nových jmen. „Hlasování veřejnosti se osvědčilo. Nikdo se nesnažil podvádět a musím říci, že čeští fanoušci mají i vysokou míru odbornosti,“ řekla výkonná ředitelka pořádající Agentury Pozitif Jana Svobodová.

Velký souboj sportovních fotografů

Velký souboj mezi sebou svedli sportovních fotografové. V anketě Zlaté oko porota vybírala z téměř 200 přihlášených snímků od 68 fotografů. Vítězem se nakonec stal jediný český fotograf s licencí pro závody F1 Jiří Křenek s fotkou nazvanou „Rozloučení Fernanda Alonsa s Formulí jedna“, který zachycuje letovou fázi havárie Fernanda Alonsa v první zatáčce belgického Spa-Francorchamps v srpnu 2018.

Ze Sauberu se ve formuli 1 stane Alfa Romeo

Organizátoři Zlatého volantu udělili čistě na základě hlasování veřejnosti vítězné plakety také v dalších čtyřech mimosportovních kategoriích. Sportovním autem roku se v konkurenci 21 vozů stalo Subaru BRZ, Motoristickou událostí roku zvolila veřejnost ze 13 nominovaných Barum Czech Rally Zlín, ocenění Motorka roku putuje v souboji 17 motocyklů k německému cesťáku BMW R1250 RT a nejoblíbenějším českým eko autem zvolila veřejnost hybridní SUV Mitsubishi Outlander PHEV. 

Ocenění tradice českého designu

Úplně poprvé se udělovala cena za design Zlatá linie. Z Pragovky si ji odváží legenda automobilového designu Karl Clauss Dietel, který je autorem podoby Wartburgu 353, podílel se na designu 7 nástupců Trabantu a načrtnul také tvary mopedu Simson S50. Nultý ročník Zlaté linie představuje inspirativní designerské počiny. Další ročníky již budou soutěžní.

„Chceme pomoci obnovit tradici české designerské školy, která má ve světě skvělý zvuk. Jde o cenu transportního designu, takže přihlásit se bude moci autor jakéhokoliv dopravního prostředku sloužícího k přepravě čehokoliv,“ vysvětluje člen designérské poroty profesor Michal Froněk z designérského studia Olgoj Chorchoj. Autoři mohou svá díla do Zlaté linie 2019 přihlašovat do konce září 2019. Až do konce roku 2019 pak bude moci nominovat další soutěžící odborná porota složená z významných odborníků z akademické sféry i průmyslové praxe.

Ollie Roučková.
Roučková zůstane věrná volantu, příště chce být na Dakaru v desítce

Slavnostní galavečer 42. ročníku Ankety Zlatý volant vsadil tentokrát proti loňskému modernímu prostoru PVA Expo na industriální prostředí prvorepublikového strojírenského podniku Pragovka v Praze 9. Diváci si díky syrovému prostředí a vystaveným exponátům mohli připadat jako v boxech na závodním okruhu. Nechyběla ani rozmontovaná auta včetně mechaniků.

„Chtěli jsme ukázat, že motorsport není jen o závodnících, ale o celých týmech a černé práci, bez nichž by se sladká vítězství nikdy nenarodila. Večer měl skvělou atmosféru a je na místě za celý průběh letošního ročníku poděkovat všem partnerům a sponzorům,“ řekl po slavnostním vyhlášení šéf pořádající agentury Pozitif Josef Zajíček.

Kompletní výsledky ankety Zlatý volant 2018

Vítězové sportovních kategorií:
Autokros a rallycross: Petr Nikodém 
Závody do vrchu: Lukáš Vojáček 
Motokáry: Patrik Hájek 
Závody na okruzích: Adam Lacko 
Rally a maratony: Jan Kopecký 
Zlatá řídítka: Jakub Kornfeil 
Cena Elišky Junkové: Olga Roučková 
Talent roku: Petr Semerád 

Vítězové ostatních kategorií:
Zlaté Oko: fotografie s názvem „Rozloučení Fernanda Alonsa s Formulí jedna“, autor Jiří Křenek
Sportovní auto roku: Subaru BRZ
Motoristická událost roku: Barum Czech Rally Zlín
Motorka roku: BMW R1250 RT
ECOCAR: SUV Mitsubishi Outlander PHEV

Ostatní ocenění:
Osobnosti: Ralf Schumacher (Zlatý volant za celoživotní přínos motorsportu), Alex Barros (Zlatá řídítka za celoživotní přínos motorsportu), Gabriele Tarquini (čestné ocenění Osobnost světového motorsportu)
Zlatá linie: cena za design - Karl Clauss Dietel

Martin Prokop na Rallye Dakar.
Pomoc sokovi? Přijde mi přirozená, říká o svém rozhodnutí na Dakaru Prokop