Třiapadesátiletý pilot obhájil vítězství mezi kamiony a připsal si cenné čtvrté místo mezi všemi auty a buginami. V neděli si pak zaslouženě vychutnal „mávací“ projížďku o délce 48 kilometrů po pobřeží Atlantiku s dojezdem k Růžovému jezeru poblíž cílového pódia u města Dakar. Časy se sice měřily, ale už se do celkového pořadí nepřičítaly.

Trasa Africa Eco Race vedla z Evropy do Maroka, přes území Západní Sahary do Mauritánie a skončila Senegalu. Účastníci vytrvalostního maratonu, který navazuje na někdejší podobu afrických ročníků Rallye Dakar, mají za sebou 5891 kilometrů, z nichž bylo 3963 km měřených.

Carles Falcón na Rallye Dakar
Tragédie na Rallye Dakar: Motocyklista Falcón podlehl zraněním z druhé etapy

První polovina desáté etapy slibovala písek, pisty všeho druhu, kameny, vegetace, měkké i tvrdé duny, velbloudí trávu. Jenže o den dřív za jednou dunou srazila bugina motorkáře, a ten musel helikoptérou do nemocnice v Nouakchottu. Vrtulník ráno chyběl na startu etapy a tak bylo nutné její start posunout až na 190. kilometr.

„Těšil jsem se na duny, ale nakonec jsem rád, že to bylo jednodušší. Jsem unavený,“ přiznal Tomeček. „Od začátku etapy jsem letěl jak šutr. Přesto mě modrá Scania předjela. V jedenácté etapě to bylo stejné. Zase velká palba. Vzpomněl jsem si při tom, jak mě tady v roce 2018 v poslední etapě ve velké rychlosti předjel Gerard de Rooy,“ vzpomněl.

V Africe Tatra poslouchá

Desátou i jedenáctou etapu dokončila oranžová Tatra těsně za Scanií. Posádka Aada van Velsena ale stáhla jen několik minut. Nizozemci za celou rallye nedostali jedinou šanci ohrozit Tomečkův triumf.

Naopak se v dunách opakovaně zahrabali a museli přijmout jeho pomoc, když bezmocně leželi na boku.

Aliyyah Koloc z Buggyry se svým otcem Martinem Kolocem na Dakaru 2024
Devatenáctiletá Aliyyah nahání na Dakaru velké kluky. Je to tvrdá holka, ví otec

Tomáš Tomeček má na kontě tucet ročníků Africa Eco Race. V kategorii kamionů pětkrát zvítězil. Nejhůř byl pátý, jinak pokaždé obsadil některou pozici na stupních vítězů. „Letos jela Tatra opravdu skvěle. Dostala repasované tlumiče a těsně před odjezdem také nový stabilizátor. Bylo znát, že krásně funguje,“ pochvaloval si rodák z Přerova.

„Oproti Saúdské Arábii to je takové light. Na Rallye Dakar jsem o tunu těžší, ale v Africe auto zastaví, když má. Jede to tam, kam chci. Až se mi teď na konci nechtělo vystoupit, jak hezky se mi s ní jelo,“ dodal spokojeně věrný tatrovák.