Bylo to poprvé, co se - po 15 tisících ostrých kilometrů - objevila u vozu Red-Lined REVO T1+ tak fatální technická závada, že pro Aliyyah Koloc a jejího navigátora Sébastiena Delauneye soutěž skončila dřív než na cílové rampě.

Po dávkách prachu a písku čekala posádku Buggyry na území Portugalska a Španělska zcela nová výzva. Tentokrát se účastníci soubojů v elitní kategorii automobilů Ultimate (dříve T1+) museli vypořádat s absolutně odlišným terénem - všude bylo bláto a kluzké cesty. Na takové podmínky nebyla Koloc doposud zvyklá.

Automobiloví krasavci se letos poprvé provětrali na Slovakia Ringu
Přehlídka automobilové krásy. Vrchaři vyzkoušeli Slovakia Ring, počasí jim přálo

„Je to docela šílené. Blátivé a mokré. Ve druhé části úvodní etapy jsem musela být velmi opatrná, protože si pořadatelé na nás vymysleli úzkou trať. Byl to den plný nových zkušeností a učení. Jízda s Red-Lined REVO T1+ je příjemná, protože máme čelní sklo chránící před blátem. Proto jsme proti bugině zůstali v suchu,“ vysvětlila po skončení prvního dne.

Zdroj: Youtube

„Aliyyah se dokázala neznámým podmínkám přizpůsobit rychle. Kde bylo potřeba, jela chytře. A kde bylo potřeba, tak na to šlápla. Nechal jsem ji jet, jak chtěla, a ukázala velké zlepšení. Mám radost, protože se jí dařilo od prvního kilometru,“ dodal navigátor Sébastien Delauney.

Druhý den Koloc zrychlila a hned na prvních kilometrech předjela několik soupeřů ze třídy Ultimate. Jenže pak začal klesat tlak oleje. „Snažili jsme se najít příčinu. Jenže než jsme mohli něco udělat, tlak oleje klesl na nulu a motor přestal fungovat,“ popsal Sébastien kritický moment rallye.

Premiéra v blátě

Posádka zůstala stát uvíznutá uprostřed velké blátivé cesty a nešel jí znovu nastartovat motor. Po dvou hodinách za ní do nekonečných bahenních lázní dorazili členové týmu a odtáhli vůz zpět doservisní zóny. I přes veškerou snahu se mechanikům nepodařilo auto opravit, čímž působení dvojice Aliyyah Koloc-Sébastien Delauney v BP Ultimate Rally-Raid Transibérico skončilo.

Buggyra ovládla dvanáctihodinovku v Mugellu
Buggyra slavila i s náhradním autem. Aliyyah Koloc ocenil syn legendárního Laudy

„To je prostě motorsport. Měli jsme problém s motorem a nemohli jsme ho znovu nastartovat. Teď musíme zjistit příčiny a najít konkrétní část motoru, která selhala. Brzy budeme pokračovat, ale bohužel ne v této rallye. Nicméně Aliyyah a Seb odvedli neuvěřitelnou práci. Pro Aliyyah to bylo poprvé, co jela v blátě a se spoustou stromů. Vedla si opravdu dobře. S každým kilometrem se zlepšuje. Se Sebem společně rostou a celý tým také skvěle spolupracuje,“ uvedl šéf Buggyry a otec mladé pilotky Martin Koloc.

Aliyyah Koloc z Buggyry na trati BP Ultimate Rally-Raid Transibérico.Aliyyah Koloc z Buggyry na trati BP Ultimate Rally-Raid TransibéricoZdroj: se svolením Buggyra media

Náročná sezona pokračuje návratem na okruhy. Jako členka posádky Buggyry se Mercedesu AMG GT4 za týden představí ve dvanáctihodinovce ve Spa-Francorchamps v rámci šampionátu 24H Series. Poté otestuje nové tlumiče pro terénní závody a v létě bude pokračovat ve svém rallyovém programu.