Monte Carlo, Singapur, Montreal… A nyní i Baku. Velká cena Evropy se nově přesouvá do exotického Ázerbájdžánu.

Země, která získala bohatství díky těžbě ropy, má ve světě kontroverzní pověst. Hlavně kvůli porušování lidských práv.

Ovšem forrmule hledala nový trh. Bernie Ecclestone kývl a známý architekt Hermann Tilke se dal do práce. Po dvouletém snažení mají v Baku hotovo. Trať povede okolo historického centra i poblíž přístavu. Sledovat závody budou desetitisíce fanoušků. A všichni jsou zvědaví.

"Je to unikátní okruh," vzkázal Tilke. "Pochopitelně se nedá srovnávat s klasickými, protože se uskuteční ve městě. Ale bude to jeden z nejvíce vzrušujících podniků," slíbil německý designer.

Prozradil, že by mělo jít o nejrychlejší trať vedenou ulicemi. A také konstatoval, že poslední přípravy jdou podle plánu.

Jak už padlo: Baku navštívil i první jezdec F1. Fernando Alonso sice ještě neukázal závodní monopost McLarenu, přesto vzbudil ve městě rozruch. Fotky, podpisy a nadšení na každém kroku.

Co pak zaznělo? "Je to pro mě pocta, že mohu jako první navštívit tohle fantastické město. Je to tu krásné. Myslím, že to bude nezapomenutelný závod a jsem ohromen tím, co jsem už viděl," poznamenal španělský pilot, který v prvním závodě v Austrálii nebodoval. A ani nedojel.

Velká cena Evropy je v Baku na programu od 17. do 19. června.

Bude s čím srovnávat - předtím se jede v Monte Carlu a Kanadě.