Jednašedesátiletý Petr Kovář patřil k úspěšným československým závodníkům v motokrosu. Jeho nejlepším výsledkem bylo osmé místo v celkovém pořadí mistrovství světa do 125 ccm v roce 1987. Dvakrát v té době vystoupil na stupně vítězů - ve slovenském Sverepci byl druhý a v Holicích třetí.

U svého sportu zůstal, dvacet let pracuje jako manažer Orion Racing Teamu a vedle toho působí jako hlasatel závodů Mezinárodního mistrovství ČR i podniku mistrovství světa v Lokti nad Ohří. 

Ilustrační snímek
Maďarský motokrosař Szvoboda se zranil při závodě v Pacově. Bojuje o život

Kovář nechyběl na víkendovém závodě v Pacově, kde došlo k tragické události. „Z našeho komentátorského místa nebylo nic vidět. Stalo se to nahoře. Pravděpodobně mu ustřelilo přední kolo a v souboji na něj někdo skočil. To je v podstatě všechno, co o tom vím. Dlouho se nevědělo, kdo zůstal na trati ležet. Zhruba ve stejném čase totiž upadl i Petr Bartoš. To jsem zaregistroval, ale že nejede Bence Szvoboda jsem vůbec nevěděl,“ vyprávěl.

Závod pokračoval a maďarského závodníka se ujali zdravotníci.

„Stabilizovali ho a pro Szvobodu přiletěl vrtulník. To není nic výjimečného. Během neděle byl do Pacova z jiného důvodu přivolán ještě jednou. Trať byla těžká, hodně se padalo, ale to je motokros, jezdí ho tvrdí chlapi. Bylo tam 150 jezdců,“ líčil Kovář.

Szvoboda patří mezi oblíbené jezdce

Souhlasí s tím, motokros je relativně nebezpečný sport.

„Člověk musí mít štěstí, aby ho při karambolu někdo netrefil stupačkou nebo rámem. Pokud Szvoboda neměl štěstí, mohou být následky velice vážné. K motokrosu zranění patří, jezdci si lámou nohy a ruce. Ale nikoho to nezastaví. Já si v závěru kariéry zlomil stehenní kost. Je to adrenalin a droga, máme ten sport rádi. Jede se dál,“ popisoval.

Z nedávné minulosti je známý případ Michaela Špačka, který podlehl vážným zraněním. Došlo k tomu v roce 2009 při závodě mistrovství ČR družstev v Lokti. Osmnáctiletý jezdec tehdy upadl v posledním kole. Praskla mu přilba a utrpěl velmi vážné poranění hlavy. Juniorskému mistru Evropy ve třídě MX2 nepomohl ani transport vrtulníkem do plzeňské fakultní nemocnice, kde ho lékaři několik dní udržovali v umělém spánku.

Lukáš Pešek, někdejší motocyklový závodník, nyní trenér a expert na bezpečnost
Expert po smrtelné nehodě 18leté motorkářky Anetky: Spousta lidí neumí brzdit

Podle Kováře měl Szvoboda nejlepší závodní roky za sebou, ale motokrosem se dál živil. Závodil doma, ale jezdil i u nás a v Německu. „Znám ho jako velice oblíbeného a veselého kamaráda. Byla s ním sranda, s každým se zdravil. V květnu dokonce vyhrál Memoriál Michala Špačka, který se jel v Holicích,“ zmínil.