Do šampionátu vstoupil v březnu 1996 jako sedmnáctiletý. Se závoděním se rodák z Urbina rozloučil na konci loňské sezony, ale na jeho domovské trati, kde poprvé závodil ve světovém šampionátu, bylo vyřazeno jeho ikonické číslo 46. Nikdo ho už nebude moct užívat.

Valentino Rossi se na Masarykově okruhu představil v pětadvaceti závodech, sedmkrát vyhrál, čtrnáctkrát skončil na stupních vítězů.
Abraham vzpomíná na Rossiho: Dělal blbosti, závody byly dřív na ostré lokte

Vale Rossi během 26 sezon získal devět titulů mistra světa ve třídách do 125 ccm, 250 ccm, 500 ccm a MotoGP. Vybojoval 115 vítězství, 235 umístění na stupních vítězů a 65 pole position. Trochu ho mrzí, že v MS skončil šestkrát druhý a už nezískal jubilejní desátý titul.

V Mugellu se v sobotu z tribun více než hodinu ozývalo Ole, ole, Vale, Vale…, než se hrdina tiffosi objevil na ceremoniálu. „Tady jsem zažíval ty největší emoce. Už když jsem vyrazil ráno na rozcvičku, fanoušci mě vždycky hlasitě povzbuzovali,“ vyprávěl třiačtyřicetiletý Rossi.

Zároveň v nadsázce připustil, že mohl ještě tři nebo čtyři sezony závodit. „Ale uvědomuju si, že už už stárnu. Bolí mě záda a kolena,“ usmál se. „Mám smíšené pocity, ale tahle cesta byla úžasná, děkuji všem.“

Už jezdí s kočárkem

Rossi nebyl jen výjimečným závodníkem. Hlavně jako teenager býval rád středem pozornosti. Na každé velké ceně se snažil něčím překvapit. Tak třeba v Británii se objevil v převleku Robina Hooda, Rakousko překvapil jako Superman, doma zapózoval s nafukovací pannou v podobě modelky Claudie Schifferové.

Zdroj: Youtube

Když získal v Brně první titul, připnul si na záda velikou jedničku s nápisem Rossifumi (Rossiho duch). V moravské metropoli o několik let později překvapil převlekem do trestaneckého úboru, čímž demonstroval svůj tehdejší konflikt s italskými médii. Na tiskovku ve Valencii přišel v kudrnaté ženské paruce, jinde zase předvedl zinscenovaný úprk na toaletu, nebo v roli číšníka ve fráčku obsluhoval členy týmu…

Valentino Rossi po tréninku na VC České republiky.
Charismatický drzoun se loučí. Jak zbožňovaný idol Rossi změnil svět motorsportu

Rossi - pro svou preciznost přezdívaný Doctor - však z MotoGP úplně neodešel. V královské třídě dohlíží na svůj debutující tým V46. Občas závodí na čtyřech kolech v evropské sérii sportovních vozů GT World Challenge, ale už má i jiné starosti. Začátkem března mu přítelkyně Francesca Sofia Novellová porodila dceru Giuliettu.

Ocenění Šíleného Maxe

V Mugellu došlo k ještě jednomu ocenění. O den dřív, než proběhla sláva na počest Rossiho, byl do Síně slávy legend MotoGP uveden další slavný Ital Max Biaggi.

„Děkuji všem lidem, kteří mě celou dobu, v různých týmech, za různých situací a v dobrých i špatných časech podporovali. Znamená to pro mě hodně, protože život jde dál i po závodění,“ vyjádřil se bývalý závodník s přezdívkou „Šílený Max“, který během kariéry vyhrál čtyřikrát za sebou MS do 250 ccm.

Masarykův okruh patřil v neděli odpoledne vzpomínce na zemřelého motocyklového jezdec Marca Simoncelliho.
Deset let od smrti Simoncelliho. Jezdil za hranou, skončil pod koly svého vzoru

Na titul v nejprestižnější kubatuře MotoGP však rodák z Říma nedosáhl. Jako věčný stín Rossiho obsadil celkově třikrát druhé a třikrát třetí místo. Spolu sváděli bitvy na ostří nože a ve své době rozdělovali fanoušky na celém světě.

Od roku 2007 přešel Biaggi do šampionátu superbiků. V něm se dalších titulů už dočkal. Slavil v letech 2010 a 2012, čímž se stal jedním ze dvou jezdců, jimž se povedlo stát se mistrem světa v závodech Grand Prix i WSBK. I tato významná postava silničních motocyklových závodů se stále pohybuje v paddocku velkých cen. Zanedlouho jednapadesátiletý Biaggi je šéfem týmu Moto3 Sterilgarda Husqvarna Max Racing.