O co jde? Začátkem roku se při pouštní soutěži rozhořel problém mezi dvěma českými stájemi. Posádka Instaforex Loprais Praga Teamu totiž zveřejnila video, na němž jsou při čekání na start 6. etapy zachyceny výroky mechanika Petra Pokory směrem k Aleši Lopraisovi, při nichž se sexisticky vyjadřuje o dceři Martina Koloce, šéfa další české stáje Buggyra Racing. 

Na sociálních sítích se kolem hlášek strhla bouře. Loprais jako hlavní postava týmu dostal za nepřípustné výroky o černošce z Roudnice pěkně nandáno, takže následovala omluva.

Ve videu od Lopraise mimo jiné zaznělo: „… Hele, vpravo jde černoška z Roudnice.“ K tomu Pokora dodal: „Jedna je docela plochá a sjízdná, druhá ne.“ Není divu, že otec se vůči výrokům ostře ohradil.

Kolocova manželka pochází ze Seychelských ostrovů a jejich dvojčatům Aliyyah a Yasmeen je šestnáct let. Jdou v otcových šlépějích (Martin Koloc byl dvojnásobným mistrem Evropy v tahačích – pozn.red.) a patří k talentům motorsportu.

Výroky mají objektivně diskriminační povahu

Případ se dostal až k Etické komisi FIA. „Vyšetřovací panel vyzval prezidenta FIA, aby v součinnosti s disciplinárními orgány přijal ve vztahu k Aleši Lopraisovi a Petrovi Pokorovi nezbytná disciplinární opatření,“ píše se ve zprávě komise, kterou má Deník k dispozici.

Panel ve zprávě dále uvedl, že výroky mají objektivně diskriminační povahu. Odkaz na barvu pleti stěžovatelek a jejich fyzickou přitažlivost zjevně nesouvisí s konkrétními okolnostmi, za kterých byly vysloveny. Je pak zcela pochopitelné, že adresáti těchto komentářů se mohou cítit dotčeni, přičemž celou situaci zhoršuje skutečnost, že byly zveřejněny týmem na sociálních médiích a zůstaly publikovány po dlouhou dobu. 

V březnu Loprais a Pokora dostali oznamovací dopis, jehož prostřednictvím byli vyzváni, aby v desetidenní lhůtě podali k celé záležitosti vyjádření a podpořili ho relevantními dokumenty nebo informacemi. Panel je upozornil na neodstranění videa, což považuje za krok v rozporu s uveřejněním omluvy na oficiální stránce stáje.

Loprais: Některé informace byly nesprávně vyloženy

V odpovědi oba vyjádřili politování nad vzniklou situací a současně odmítli, že by jejich výroky měly rasistický nebo sexistický podtext. Loprais dodal, že média použila editovanou verzi videa a v návaznosti na to byly některé informace nesprávně vyloženy.

Proto tým ponechal video na sociálních sítích, aby tak byl schopen doložit, jaké video bylo veřejně publikováno. Loprais pak konstatoval, že otec stěžovatelek se snaží účelově zdiskreditovat jméno týmu a vyloučit ho z Rallye Dakar. 

Sportovní osud dvojice je tak v rukou Jeana Todta, prezidenta FIA a v minulosti mj. šéfa stáje formule 1 Ferrari během veleúspěšné éry Michaela Schumachera.

„Nejsem specialistkou na motosport, ale postup orgánů mezinárodních federací je mimořádně formalistický a problematika, které se případ týká, je natolik citlivá, že celá záležitost určitě nebude přehlížena. S ohledem na odbornost a složení Etické komise se dá navíc předpokládat, že prezident FIA bude respektovat její doporučení,“ soudí právní zástupkyně stěžovatelek Markéta Vochoska Haindlová.

Aktuální stanovisko Aleše Lopraise se nepodařilo získat.