Po nuceném odchodu brněnského jezdce Karla Abrahama z MotoGP a konci Jakuba Kornfeila je poslední mohykán hájící české barvy Filip Salač ve třídě Moto3.

V letošní specifické sezoně do závodů nemohou zasáhnout ani piloti na divokou kartu. „Pojede se bohužel bez diváků, ale čím víc se vše blíží, tím víc se těším. Doufám, že si Brno užiji i s fanoušky příští rok,“ uvedl Salač, jemuž po třech úvodních závodech sezony patří se ziskem osmi bodů čtrnáctá příčka klasifikace nejnižší třídy.

Finálový závod MotoGP Velká cena České republiky, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Brně 4. srpna 2019. Na snímku Karel Abraham (CZE).
Moto GP v Brně jako nikdy předtím. Bez fanoušků, zato s rouškami

Osmnáctiletý talent z Mladé Boleslavi řeší před domácím podnikem zdravotní patálii. Při posledním mistrovském víkendu ve španělském Jerezu si v tréninku natáhl vazy v koleni a o den později kvůli indispozici předčasně ukončil závod. „Určitě je koleno lepší než před čtrnácti dny, ale pořád není stoprocentní. Byl jsem u profesora Koláře, který mi dal lasery, což pomáhalo,“ popsal talentovaný Salač.

Slibný start

Letos měl přitom motocyklový talent našlápnuto slušně. Po nováčkovské sezoně zamířil do ambiciózní stáje VNE Snipers a z KTM přesedlal na Hondu. Při úvodním březnovém podniku v Kataru konaném ještě před pandemií koronaviru Salač finišoval na solidním osmém místě.

Filip Salač
Chvála z Itálie. Salač si díky jednomu závodu vysloužil lepší smlouvu

Po čtyřměsíční pauze mu ovšem restart nevyšel. V prvním závodě v Jerezu upadl a před druhým si poranil vazy v koleni. „Popravdě jsem čekal, že už v Brně budu fit, a ne, že mě to ještě pořád bude bolet. Věřím, že na motocyklu mě koleno limitovat nebude. Přesto si v Brně žádné konkrétní ambice nedávám. Uvidím po prvním tréninku, jak se mi pojede,“ pronesl Salač.

Na Grand Prix v Brně se představí potřetí. „Věřím, že se bude držet v přední skupině jezdců. Určitě může figurovat mezi prvními deseti,“ přemítal motocyklový expert Václav Svoboda.

Majitel Buggyry Martin Koloc a jeho dcera
Aliyyah si nasadí helmu a uzavře se do svého světa, říká Koloc o úspěšné dceři

Salač se ale nemůže spoléhat na pomoc od fanoušků. Masarykův okruh se v tomto týdnu proměnil v pevnost, jezdci a ostatní členové paddocku se tak ode dneška odříznou od okolního světa. „Je to bez ostatních lidí hrozné a nudné. Vůbec mi nepřijde, že se účastním závodního víkendu. Když tu nemohou být lidi, není co dělat, “ hořekoval nadějný teenager.

Nevšední vydání motocyklového svátku začíná na brněnské dráze zítra ráno tréninkem Moto3.