Muž nevelké postavy, leč obřích obchodních dovedností, udělal pro královskou motoristickou disciplínu opravdu hodně. Ale že by teď, když (chce se říct konečně) odchází do ústraní, nebylo co zlepšovat? To rozhodně ne.

Kolotoč F1 sice stále roztáčí miliardy dolarů, v jeho mechanismu ale leccos vrže. Diváků nepřibývá, naopak jich ubývá. Většina závodů je prostě nuda. Tradiční tratě z kalendáře mizí, místo toho se draze staví nové (a vesměs nezajímavé) v zemích s pochybnými režimy. Formule 1 čím dál víc působí jako relikt zašlých časů.

Noví majitelé seriálu z americké korporace Liberty Media to dobře vědí. Ecclestonovi tak dali zdvořilé sbohem a novým šéfem F1 se stal Chase Carey. Vystudoval Harvard, léta pracoval ve vedoucích pozicích v televizi Fox (a dalších částech mediálního impéria Ruperta Murdocha) a pyšní se nápadným knírem.

Také čtěte: Hamilton si cení fanoušků. Navrhnout novou helmu mu můžete i vy

Amerikanizace nehrozí

Možná i vy se ptáte, co chce tenhle nováček ve formuli 1 změnit? Vzhledem k tomu, odkud pochází on i nový vlastník, nepřekvapí prioritní plán na posílení postavení F1 na americkém trhu. „Lidé říkají, že chceme formuli amerikanizovat. To nechceme, ale když to vezmu realisticky, jisté prvky ‚amerikanizace' by pomohly," uvedl Carey pro The NY Times.

Faktem je, že na obřím a bohatém trhu v USA má formule co dohánět. Doma tam jsou především závody typu Nascar, zatímco „evropská" F1 je pro mnoho tamních fanoušků cizorodá. Carey by během několik let rád přidal ke stávající Velké ceně v Austinu další závod, mluví se o New Yorku, Los Angeles, Miami či Las Vegas.

Čtěte také: Napoleon Ecclestone opustil impérium. F1 dovedl na vrchol

Další problém je, že Ecclestone a spol. zásadně podcenili nástup moderních komunikačních technologií, sociálních médií apod. Tady má nové vedení co dohánět. „Formule prakticky nic nedělá digitálně. Nevypráví příběhy. Vůbec nepoužívá prostředky, jak fanoušky co nejvíc propojit s děním," vysvětluje Carey.

Přesto věří, že formule může uspět i v 21. století. „Pamatuji se, jak jsem byl na loňské Velké ceně Monaka. To bylo jako Super Bowl. Nemůžete si pomoct a uchvátí vás to. A tenhle pocit musíme předat divákům," myslí si nový boss.

Otázka je, jak rychle se podaří ze zákulisí vyvětrat památku na Ecclestonovu éru. Není už pozdě?