A bude to ve znamení šťastných sedmiček. Zkušený dakarský harcovník Jaroslav Valtr, pro kterého půjde o sedmou účast na Dakaru, se vrací po sedmi letech k Buggyře. Zároveň usedne do vozu, s nímž na Ralye Dakar dosáhl na své nejlepší umístění, což byla osmá příčka. A cíle si klade nemalé.

Stájový boss Martin Koloc nastínil, že následujících pět let se Dakar stává jednou z priorit týmu. „Pro nadcházející ročník se nám částečně podařilo vylepšit techniku. Naše auta by měla být maximálně spolehlivá. Z pohledu rychlosti ale mají Tatry své limity, jelikož se potýkáme s nadváhou. V tom nejsme schopni další úpravy udělat. Myslím si ale, že bychom měli být konkurenceschopní,“ sdělil v tiskové zprávě.

„Jaroslav Valtr bude lídrem našeho týmu pro Rallye Dakar 2023 a bude se podílet na optimalizaci auta stávajícího i vývoji nového,“ dodal k odtajnění třiapadesátiletého jezdce.

Se syny uzavírají sázky

Valtr poprvé od roku 2016 navazuje spolupráci s Buggyrou. „Chtěl bych vyzkoušet lepší a výkonnější auto. Hlavně jsem hledal vůz s automatickou převodovkou, a tak jsem se po předchozích zkušenostech s tatrou s Martinem Kolocem dohodl. Jsem rád, že jsem dostal takovou příležitost,“ vyprávěl.

Jméno Valtr ale nebude ve startovní listině jediné. „Starší syn Jaroslav pojede s Alešem Lopraisem, s nímž jsme domluveni na vzájemné spolupráci. Oba jsme si v případě problému připraveni pomoct. Druhého syna bych chtěl posadit do auta týmu Valtr Racing, aby mi kryl záda. Myslím, že Dakar bude zajímavý a jako rodina se pobavíme. Už teď se hecujeme a uzavíráme sázky. Určitě to bude pro naši rodinu zábava,“ usmíval se.

Fascinuje ho automat i obrovský výkon motoru

„Odjel jsem šest Dakarů ve čtyřech týmech, a tak mám přehled o autech i poměrech. K Buggyře jsem se vrátil právě proto, že mě fascinují automat i obrovský výkon motoru. Přesně tohle tratě v Saudské Arábii vyžadují,“ pokračoval Valtr, s nímž pojedou v posádce René Kilián a Tomáš Šikola.

S Kiliánem se zná z předchozího působení v týmu, Šikola je podle Valtrových slov sice trošku bouřlivák jako on, ale je výborným mechanikem a dobře naviguje. „Věřím ve slušný výsledek. Myslím, že je potřeba si dávat nejvyšší cíle. Chceme vyhrát, ale víme, jak je Dakar těžká soutěž,“ dodal Jaroslav Valtr.

Závodník ze Šternberka odstartuje s dalšími posádkami poslední den roku 2022 z pobřeží Rudého moře a závěrečná 14. etapa by měla končit 15. ledna 2023 v saudskoarabském Dammamu.