„Zaspal jsem jen trochu v první erzetě, ale povedlo se nám s týmem skvěle nastavit auto a zbytek už byl geniální,“ vrátil se Erik Cais k sobotnímu programu, v němž byl mezi jezdci s vozy WRC2 nejrychlejší.

Otrokovický fanoušek rallye Michal Kratochvíl při střetu s vozem Enrica Bertone z roku 2000 na Barum Rally
VIDEO: Bertone si tehdy myslel, že mě zabil, vzpomíná na střet s autem fanoušek

Přitom v Monte Carlu startoval třiadvacetiletý jezdec se zbrusu novým soutěžním vozem Škoda Fabia RS Rally2, který před úvodním podnikem sezony testoval pouze čtyřikrát.

„Důležitý cíl byl, abych se hlavně sžil s autem, a myslím, že se to povedlo,“ vyprávěl jezdec týmu Orsák Rallysport, který byl v neděli klasifikován v cíli s odstupem víc než 11 a půl minuty za vítězným Francouzem Sébastienem Ogierem.

Ukázal světovou extratřídu

Šéf týmu Jaroslav Orsák svého svěřence po premiéře chválil. „Erik některými časy porazil jezdce WRC a ukázal světovou extratřídu. Na druhou stranu se dopustil i nějakých chybiček. To je ale vzhledem k tomu, že jel s autem první závod, pochopitelné,“ uvedl Orsák.

Cais si liboval, jak Rallye Monte Carlo dopadla. „Dával jsem si cíl, abychom skončili mezi nejlepšími pěti ve WRC2. Bereme čtvrté místo a jsme třetí v rámci kategorie WRC Challenger, takže mám z výsledku velkou radost,“ usmíval se.

Max Verstappen (vlevo)
Klaunská show, zuřil Verstappen. Mistra světa odpojili z virtuálního Le Mans

„Poslední den byl hodně o tom, abych dojel, protože rychlostní zkoušky nebyly vůbec snadné. Tam, kde jsem si byl úplně jistý a věřil si, byly časy dokonalé,“ líčil rodák ze Zlína.

„Chtěl bych také poděkovat fanouškům, kteří tady vytvořili skvělou atmosféru. V noci je vidět spousty světlic, vlajek a lidí okolo trati. Moc si vážíme podpory,“ vykládal Erik Cais.

Stájový boss děkoval Škodě Motorsport. „Poskytli nám auto jako prvním na světa a hlavně nám dali k dispozici inženýry, kteří nám hodně pomohli, abychom se na vůz, co nejdříve adaptovali a zvolili správné nastavení,“ zmínil Orsák.

Ogier překonal krajana Loeba

Devětatřicetiletý Ogier, který v MS startuje s toyotou jen ve vybraných soutěžích, si na Rallye Monte Carlo připsal rekordní deváté vítězství. Překonal tak krajana Sébastiena Loeba. Devítinásobný mistr světa letos na startu v Monaku chyběl a neobhajoval loňské prvenství.

Důvodem byla účast na nedávné Rallye Dakar, kde minulou neděli vybojoval druhou příčku a na jiný typ soutěže by měl málo času na přípravu. Za Ogierem dojel na druhém místě s další toyotou úřadující mistr světa Kalle Rovanperä z Finska, který byl pomalejší o 19 sekund.

Roman Staněk při testech formule 2 v Abú Dhabí
Posun do F2. Kariéra Romana Staňka bude dál pokračovat v týmu Trident

Příští podnik světového šampionátu se pojede v únoru bez Caisovy účasti ve Švédsku. Z dalších 11 soutěží by se fryštácký pilot měl objevit v Chorvatsku, Portugalsku, Sardinii, Finsku, Řecku a říjnové Středoevropské rallye. Ta zavítá i na české území.