O tom, jestli členka týmu Moto Racing Group pojede zase příště, se musí teprve rozmyslet. „Sama nevím. Zpátky jsem sotva týden. Všechno je ještě moc čerstvé, ale nevylučuju to,“ řekla Deníku třiatřicetiletá rodačka z Děčína, jíž v cíli v kategorii čtyřkolek patřilo 26. místo.

O Dakaru jste měla řadu informací. Jaká byla realita?
Všechno bylo úplně jinak. O Dakaru můžete přečíst stohy stránek, zhlédnout desítky filmových záběrů a poslouchat hodiny vyprávění od přímých účastníků, ale dokud ho sám nezažijete, tak je to v podstatě jedno. Každý den se totiž přihodí tolik věcí, že bych o tom mohla napsat knihu.

O čem byste mohla psát?
Třeba o strašné spoustě kilometrů… Věděla jsem, že jich bude tolik, ale netušila jsem, že budou tak náročné. Nikdy předtím jsem totiž nesedla na čtyřkolku, abych jela pět set kilometrů na silnici a mezitím si dala v těžkém terénu závod. A neříkám jako první, že letošní Dakar byl za poslední roky nejtěžší.

Byla jste někdy blízko myšlence, že vzdáte?
Několikrát. Mám ale silnou vůli. Když něco chci, tak si za tím jdu. Při etapě do Fiambalá jsme jeli v náročném terénu a hrozném vedru. Sama sebe jsem se ptala, proč tu vlastně jsem? Když jsem na pokraji sil dojela, byla jsem šťastná. Jenže mi pořadatelé řekli, že do cíle etapy zbývá ještě šedesát kilometrů. A dojezd byl ještě tvrdší…

Po skončení soutěže jste vyprávěla o přátelství mezi jezdci. Můžete ho přiblížit?
Patřila jsem k pomalejším účastníkům a s jezdci jako já jsme si pomáhali. Když byl někdo v nesnázích, zastavila jsem, a to samé mi kolegové z konce výsledkové listiny opláceli. Třeba jsem si jednou chtěla na přejezdu něco koupit, ale zapomněla jsem peníze. Jeden motorkář mi půjčil a jen řekl: dáš mi to v depu. Přišlo mi to hrozně příjemné a kamarádské. Nevím, jestli by se takhle k sobě chovali závodníci bojující o prvenství.

Myslíte, že šlo o větší zážitek než závodit v první desítce?
Pro mě určitě. Navíc mi někteří kluci po maratonské etapě, kdy byla zakázána pomoc mechaniků, v depu pomohli se servisem. S několika soupeři jsem se skamarádila a domlouváme se, kam během roku vyrazíme na závody. To bylo na Dakaru asi nejkrásnější.