Cais patří k výrazným talentům a letos má velké plány. 21letý český pilot bude usilovat o medailové pozice v kategorii ERC1 Junior v rámci seriálu mistrovství Evropy. Sbírat zkušenosti chce také na několika podnicích elitního šampionátu WRC a rád by se ukázal i v domácích soutěžích.

Roman Krejčí na Dakaru
Ukradený pas, kamarád Arab a další zážitky. Krejčí po Dakaru: Ani pes neštěkne

„Vše se bude odvíjet i od toho, co nám dovolí ekonomická a pandemická situace. Cílem je bojovat o stupně vítězů,“ říká Cais, jehož od čtvrtka čeká v Itálii první ostrý test.

Loni rodák Fryštáku vyhrál dvě soutěže v juniorské kategorii na ERC a celkově vybojoval pátou příčku. Letos chce být vpředu na každém podniku, ale dobře ví, že to nebude vůbec snadné.

Výhodou jsou zkušenosti z kola

„Podobné ambice má deset až patnáct závodníků z celé Evropy. Tím, že se letos moc akcí nebude pořádat, bude konkurence širší. Mně to ale nevadí, jsem připraven se prát o vítězství,“ vypráví odhodlaně pilot týmu Orsák Rallysport. „Jen pravidelné úspěchy v tomto šampionátu mi zaručí, že si mě všimne někdo z WRC.“

Martin Prokop skončil na Dakaru devátý.
Prokop si dal v Saúdské Arábii svíčkovou. Soupeři prý získávali v dunách

Právě elitní seriál automobilových soutěží je hlavním cílem šikovného pilota. Pomoci k tomu má hlavně plně profesionální přístup a čistý jezdecký styl. Tedy aspekty, které pochytil z jiného sportu – Cais totiž dřív závodil na horských kolech a byl součástí továrních stájí.

„Díky horským kolům jsem se naučil předvídat terén. Umím vnímat rychlost celým tělem a hbitě reagovat na okolí. Když je bláto a prší, cítím se v autě nejlépe,“ tvrdí Cais, který se narodil ve stejný den jako legendární Skot Colin McRae.

Obdivuje francouzský styl a šampiony

„Velice ho uznávám, ale víc se mi líbí francouzský styl, který je velmi čistý,“ pokračuje a přiznává, že jeho vzory jsou šampioni shodného jména Sébastien. „Loeb nebo Ogier se zaměřují na to, aby v průjezdech nikde neztráceli. To mi sedí nejvíc, protože podobný přístup funguje i v cyklistice.“

S vozem Ford Fiesta R5 Rally2 ho nyní čeká první letošní soutěž. Ve čtvrtek odstartuje do Rally Ciocco v Itálii. „Bereme ji spíše jako první ostrý test přes evropským šampionátem. Kvůli pandemii jsme závodní speciál nemohli pořádně vyzkoušet podle našich představ,“ vysvětluje.

Libor Podmol na Rallye Dakar
Vztahy mezi českými týmy? Nic moc, řekl Podmol. Dakar ho stál miliony

Talentovaného pilota čeká letos osm soutěží v ERC. První se jede v květnu na Azorských ostrovech. Vedle toho by člen týmu Orsák Rallysport chtěl odstartovat do třech soutěží v rámci WRC. A rád by se zúčastnil také Rallye Bohemia nebo Rallyesprintu Kopná. Chybět by neměla ani tradiční a slavná Barum Rallye.