Leclerc je rodákem z Monte Carla a tak radost byla dvojnásobná. „Patnáct kol před cílem jsem doufal, že se nic nestane. Je to závod, díky němuž jsem snil o tom, že se jednou dostanu do formule 1,“ líčil své pocity vítěz kvalifikace.

Fernando Alonso. Ilustrační snímek
Nešťastná nehoda. Alonso vyletěl z trati, štěrk zranil tenisovou ikonu Dokičovou

Leclerc se totiž stal prvním monackým vítězem v domácí velké ceně od roku 1931 a po legendárním Louisi Chironovi druhým v historii. Zaznamenal premiérový vavřín v sezoně, šestý v kariéře a Verstappenovi se v tabulce mistrovství světa přiblížil na 31 bodů.

Slzy při přebírání poháru pro vítěze

Leclerc dokázal v úzkých uličkách Monaka odrážet ataky soupeřů a v závěru závodu si vybudoval náskok. Výhru slavil poprvé od rakouské Grand Prix v roce 2022. Šachovnicovou vlajkou ho v cíli odmával francouzský fotbalový útočník Kylian Mbappé.

Šestadvacetiletý pilot v závodě myslel na otce, který zemřel před sedmi roky. „Bylo by fajn, kdyby tu mohl být. Spolu jsme si kdysi říkali, jak by bylo nádherné, kdybych tu jednou vyhrál,“ vykládal.

Pohár pro vítěze přebíral od monackého knížete Alberta II., zapáleného sportovce, který se v roce 1985 se zúčastnil Rallye Paříž-Dakar, pětkrát reprezentoval Monaku na zimních olympijských hrách v jízdě na bobech a v judu získal černý pás. Oběma po tvářích kanuly slzy.

Těmito emocemi však Laclercův triumf neskončil. Stáj Ferrari mu slíbila, že s ním premiérové domácí vítězství pořádně oslaví. Generálního ředitele Frederica Vasseura sice trochu zaskočil, ale oba oslavu dokonali tím, že skočili do přístavních vod Port Hercule.