Další obětí se v úterý stal italský fanoušek, který se snažil v poušti sledovat průběh rychlostní zkoušky tak nešťastně, že se dostal pod kola kamionu Aleše Lopraise.

Krutá ruleta roztočí skoro každý rok. Dakar je synonymem smrti. Obětí je víc než odjetých ročníků. Od roku 1979 přišlo při Rallye Dakar o život kolem osmi desítek lidí. Podle dostupných zdrojů se přesný počet obětí liší. Je známo, že závodníků zahynulo sedmadvacet. Ostatní byli členy doprovodu, novináři a diváci.

Kamion Ford Cargo Andořana Alberta Llovery.
Drsný Dakar si vybírá krutou daň. Pro několik českých posádek už rallye skončila

Loni vyhasl v Saúdské Arábii život teprve dvacetiletého Quentin Lavalée, mechanika stáje PH Sport. K nehodě došlo tak, že do jejich auta narazil místní kamion.

O rok dřív zahynul v poušti portugalský motocyklista Paulo Goncalves. Čtyřicetiletý jezdec měl podle organizátorů těžký pád na 276. kilometru rychlostní zkoušky, při němž utrpěl vážná zranění. Po převozu vrtulníkem do nemocnice už mu lékaři nemohli pomoct.

Aleš Loprais srazil fanouška:

Tragický byl Dakar v roce 2014, kdy se ještě jezdilo v Jižní Americe. Děsivé na tom bylo, že zahynuli tři lidé během několika hodin. Při nehodě nalezl smrt motocyklový jezdec Eric Palante, ve stejný den postihla tragédie argentinský zpravodajský tým, jehož dva členové nepřežili zřícení vozu do rokle.

Smrt si vybírala svou daň i mezi největšími hvězdami. V roce 2005 zemřel dvojnásobný vítěz soutěže z let 2001 a 2002 Fabrizio Meoni. Příčinou skonu sedmačtyřicetiletého Itala byla vážná havarie. Paradoxní na to je skutečnost, že se netajil tím, že se jedná o jeho poslední dakarské vystoupení.

Smrt si na Dakaru nevybírá

Nejznámějším tragickým příběhem na Rallye Dakar smrt jejího zakladatele. Thierry Sabine tuhle bláznivou motoristickou soutěž vymyslel, založil a do poslední chvíle života na africkém kontinentu také organizoval.

Psal se rok 1986. Dakarský konvoj se pohyboval v Mali. Už se nikdo přesně nedoví, proč se v padající tmě a písečné bouři zvedla po sedmé večer helikoptéra s ředitelem soutěže na palubě. Podivné na tom je, že právě Sabine byl odpůrcem letů za tmy a několik minut před odletem posádka potvrdila vysílačkou, že čeká na evakuační vůz…

Ken Block za volantem
Zemřel Ken Block. Slavný automobilový závodník a youtuber nezvládl sněžný skútr

Osudnou se pro pětičlennou posádku stal střet s osamělou dunou. Vrtulník se nárazam roztrhal na kusy a trosky se rozletěly v okruhu několika stovek metrů. Charismatický Francouz zahynul v pouhých šestatřiceti letech. Na místě nehody byl později postaven prostý kamenný pomníček. Stoji vedle akátu, který byl pojmenován jako Strom Thierry Sabineho.

Náhrobky podél dakarských tras přibývají. Přesto dobrodruzi dál riskují životy.