„Umřel mi můj nevlastní bratr. To je samo o sobě tragédie… a teď jsme ještě tady, daleko,“ řekl ČT dojatý Josef Kalina, který byl dlouholetým Lopraisovým navigátorem. Nyní se v Džiddě chystá na sobotní start Rallye Dakar v kategorii Klasik. „Faktem je, že on nás vidí a my pojedeme za něj,“ dodal se slzami v očích.

Dokázal jet stejně celý den

Přímo v dějišti slavné soutěže na něj zavzpomínal i další někdejší účastník rallye Ladislav Fajtl, který na Dakaru závodil s kamiony Liaz a Tatra. „Karel měl vlastnost, že dokázal sednout za volant a jel celý den úplně stejně. Jak ráno vyrazil, tak večer dojel, a díky tomu se tak dobře umísťoval,“ řekl Fajtl.

Svérázný Valach ovlivnil celou generaci dnešních jezdců. „Karel Loprais bude tenhle závod sledovat z nebe,“ posteskl si Martin Prokop, jehož čeká 1. ledna v Saúdské Arábii start v kategorii automobilů.

„Byl to první člověk, který mne k Dakaru přivedl! Chci mu poděkovat za to, že pro celou českou komunitu udělal mravenčí práci a udělal u nás Dakar slavným. Prošlápl tak všem nám závodníkům cestu k fanouškům. Jeho vystupování a jeho výkony ohromily a my je nyní jen následujeme! Čest Vaší památce Monsieur Dakar!“

Pro Aleše byl velkým vzorem

Na sobotní start se chystá i Karlův synovec Aleš Loprais, pokračovatel slavné rodinné tradice. „Obdivoval jsem ho a byl mým velkým vzorem. Jeho smrt je pro mě velká rána. Posledních pár let už s námi nejezdil, ale vždycky na dálku sledoval, jak si vedeme. Rallye Dakar pořád prožíval,“ poznamenal.

Jedno vítězství v roce 1995 s Karlem Lopraisem zažil Tomáš Tomeček. „Je to šílené. A velmi smutné,“ řekl Deníku jednapadesátiletý závodník, který bude rovněž v nadcházejících dvou týdnech závodit v Saúdské Arábii.

Velice si váží, že mohl být u jednoho Lopraisova triumfu. „Vybaví se mi jeho klidné charisma, vystupování, nikdy se nenechal ničím vytočit. Takový sympatický medvídek, který se s každým ochotně vyfotil, potřásl si rukou a prohodil pár slov,“ vyzpomínal Tomáš Tomeček.

„Českou republiku hodně zviditelnil. Odešel náš nejlepší dakarský závodník, který bude jen těžko překonán. Velká osobnost. Budu na něj rád vzpomínat. Čest jeho památce,“ poklonil se Lopraisovi.

| Video: Youtube

Jako soupeře ho zažil i Martin Macík starší, který před lety na Rallye Dakar závodil s liazkou a nyní šéfuje týmu Big Shock! Racing, kde jezdí jeho stejnojmenný syn.

„Karel Loprais patří mezi nejlepší dakarské piloty historie. U nás byl hlavním průkopníkem dálkového závodění. Postaral se o to, že je kamionová kategorie tolik oblíbená a Češi jsou dodnes v kamionech silní,“ podotkl.

„Určitě se teď všichni budeme snažit dát do Dakaru maximum a reprezentovat Českou republiku alespoň z části tak dobře, jako to dělal Karel. Za celý tým vyjadřujeme upřímnou soustrast Alešovi a jeho rodině,“ vzkázal.

Inspiroval i slavného skokana na lyžích

Díky milé povaze a velkým úspěchům si získal spoustu přátel. S bývalým skokanem na lyžích Jakubem Jandou se znali z Frenštátu pod Radhoštěm, kde Loprais žil. „Je to smutná zpráva. Karel mě inspiroval k vítězství ve světovém poháru,“ napsal na Twitteru vítěz Turné čtyř můstků a momentálně poslanec Parlamentu ČR.

„Karle, nikdy nelze zapomenout na tvůj úsměv, na tvoje povídání, na všechny ty africké i neafrické zážitky…“ uvedl na Facebooku novinář a fotograf Josef Vrátil. „Měj se tam nahoře fajn a pozdravuj Thierry Sabina a Huberta Auriola!“ zmínil zakladatele a ředitele Rallye Paříž – Dakar.