„Bude to zatím nejnáročnější podnik celé mé dosavadní kariéry. Tvrdě se na Dakar připravuji, kombinuji to i se závoděním na okruzích. Bude to velká výzva, ale věřím, že ji zvládnu se ctí,“ uvedla Aliyyah.

Její sestra se nyní zaměřila zcela na přípravu na Dakar. „Teď se naplno věnuji fyzické přípravě a také využívám možností trénovat s buginou na písku v Emirátech. Startovat na Dakaru bylo vždycky mým snem, teď si ho konečně splním,“ svěřila se Yasmeen.

Franta, tedy kamion Liaz, se po delší době stane součástí závodního programu sedlčanské stáje.
Když Kamazy zůstanou doma. Dakar bez Rusů? Bude to řežba, těší se Macík

Náročné technické etapy mají mít od 350 do 500 km měřených úseků. „Pro sestry Kolocovy to bude premiéra hned v tom nejostřejším tempu. Dlouhé etapy a náročný teren jim dá hned na úvod určité zabrat. Věřím ale, že se jejich intenzivní příprava vyplatí a budou ji moci zúročit. Hlavní cíl je závod dokončit a nasbírat co nejvíce zkušeností,“ řekl šéf komunikace Buggyry Jan Kalivoda.

Závodníci jsou, zřejmě i v důsledku kritiky následující po lednové soutěži, v centru zájmu organizátorů. Z jejich pohledu je revolučním krokem omezení počtu startujících tak, aby se pro ostatní piloty zvýšil komfort a pokud možno odpadly nepříjemné noční dojezdy do bivaku.

Sedmdesát procent nových úseků

„Avizované snížení počtu účastníků má vest k tomu, že se A.S.O. bude moci závodníkům víc věnovat. Tím zároveň ztrácí část profitu ze startovného, takže to je z našeho pohledu velmi zajímavý krok. Určité ho ocení hlavně ti, kteří kvůli nabitému startovnímu poli dojížděli etapy za tmy,“ míní Kalivoda.

Další velkou změnou je posunutí prologu už na 31. prosince. Po něm se chystá celkem 14 ostrých etap včetně maratonské naplánované do náročných písečných končin Empty Quarter, kterým se také říká písečné moře. Celá trať má mít proti minulým ročníkům pestřejší trasu, více se využije jižních partií země a bude obsahovat 70% nových úseků.

Josef Macháček na letošním Dakaru.
VIDEO: Mám prostřelené zrcátko, asi po nás jdou, divil se veterán Macháček

Start byl z Jeddah, jak bývalo zvykem, přesunut do nového „bivaku XXL“ na pobřeží Rudého moře pod jménem Sea Camp, který má být symbiózou klasického bivaku se zážitkovým kempem. Jako cílové město byl tentokrát vybrán Dammam , který je pátým největším městem Saúdské Arábie. Na pobřeží Perského zálivu dakarský konvoj dorazí 15. ledna.

„Trasa vypadá zajímavě, ale konečný verdikt padne, až pořadatelé na podzim prozradí konkrétní vytýčení etap. Doufám, že konečně využijí celého potenciálu saúdskoarabské pouště, protože tam Dakar rozhodně patří,“ míní šestinásobný vítěz slavné soutěže Josef Macháček.

Pohled z buginy Aliyyah Kolocové:

Zdroj: Youtube