Nyní skončil stříbrný medailista z letošních X-Games v závěrečném závodě mistrovství světa ve freestyle motokrosu v čínském Šen-čenu na třetím místě.

A stejnou příčku vybojoval v celkovém pořadí. Libor Podmol tak získal už devátý cenný kov ze světového šampionátu. Žádnému jinému závodníkovi se něco podobného nepovedlo.

Příští rok se popere o titul

„S výsledkem jsem velice spokojený. Je krásné, když člověk může sbírat medaile. Navíc v letošním roce to bylo velmi vyrovnané. Jsem rád, že dlouhodobě patřím k nejlepším,“ vykládal Podmol, který byl loni druhý.

Z pátého titulu se radoval Španěl Maikel Melero, stříbrný skončil Němec Luc Ackerman. „Gratuluji Melerovi. Celý rok předváděl precizní triky. Ackerman vyrukoval s dvojitým saltem a málem vyhrál,“ hodnotil průběh sezony Podmol, který letos pětkrát skončil v mistrovském seriálu na medailovém umístění.

Český freestyle motokrosař má z mistrovství světa už devět medailí, z toho pět stříbrných a tři bronzové. Jednu zlatou má z roku 2010, kdy slavil titul mistra světa.

„Chtěl bych do sestavy zapojit nové triky,“ plánoval Libor Podmol, který v letošním roce na pražských FMX Gladiator Games předvedl dvojité salto.

„Uvidím, zda ho budu pravidelně dávat také na hlínu, nebo se zaměřím spíš na jiné triky. Hodně bodovaná jsou také salta vpřed,“ vysvětloval.

Od příští sezony by se v rámci šampionátu měla pozměnit také pravidla. „Jsem zvědavý, jak moc to ovlivní hodnocení triků. Ale jejich úroveň se posouvá. Je třeba upravovat pravidla i sport. Rozhodně jsem připravený poprat se o titul,“ prohlásil bojovně.

Není tajemstvím, že v minulosti koketoval také s další výzvou zúčastnit se Rallye Dakar. Nejtěžší pouštní maratonský podnik začíná začátkem ledna.

A to budou dva roky, kdy se Libor Podmol zúčastnil Dakaru v jednom z doprovodných vozidel týmu BARTH Racing.

„V mistrovství světa nebo také na X-Games sbírám pravidelně medaile. Dakar by mohl být pro mě další úžasnou misí,“ přemítal Podmol, který však nehodlá nic podcenit.

Nechce být turista

„Abych na takové akce mohl jet, tak musím trénovat a věnovat tomu hodně času. Pochopitelně je důležité zúčastnit se i jiných maratonských soutěží, abych si zvykl na zcela jinou motorku. Dakar chci brát vážně, ne ho jet jako turista,“ upozornil čtyřiatřicetiletý motocyklista.

Nejlepší český free-style motokrosař uvažuje, že by se slavného jihoamerického podniku zúčastnil v roce 2020. To by však musel významně omezit sezonu ve free-stylu.

„A to zatím není jisté. Brzy začnu o všem přemýšlet a plánovat,“ vzkázal Libor Podmol fanouškům.