Jedním z nejuznávanějších pilotů formule 1 všech dob je nesporně Ayrton Senna. Třínásobný mistr světa zahynul v roce 1994 při nehodě během závodu na okruhu v Imole. Nyní je však možné, že od roku 2009 bude na okruzích opět znít jeho příjmení.

Ayrtonův synovec Bruno Senna totiž dost možná v budoucnu naskočí do kokpitu formule 1. V současnosti jezdí GP2, jakousi „juniorku“ formule 1. Třeba současná hvězda McLarenu Lewis Hamilton vyhrál GP2 v roce 2006. Čtyřiadvacetiletý Senna je v ní dnes na druhém místě celkového pořadí.

Nad Sennovou závodnickou kariérou bdí bývalý jezdecký kolega jeho strýce, Gerhard Berger. Ten je zároveň spoluvlastníkem týmu F1 Scuderia Toro Rosso. A jelikož z tohoto týmu po sezóně s největší pravděpodobností odejde Němec Sebastian Vettel, jedno místo se uvolní.

„Nemíchám osobní věci s byznysem,“ citoval Bergera britský list The Telegraph. „Ale pokud je Bruno opravdu nejlepším kandidátem, možné je všechno,“ naznačuje Berger.

Bruno Senna závodil od malička. Jeho cesta k současným úspěchům však nebyla právě přímá. Když se jeho strýc zabil v Imole, Brunův děda zakázal ostatním členům rodiny jakoukoli činnost spojenou s automobilovým závoděním. To bylo Brunovi deset let.

Zákaz dlouho dodržoval. Držel se mimo okruhy až do dvaceti, kdy jeho matka poslechla Bergerovu radu vrátit mladíka k tomu, co uměl nejlépe. „Velice mi připomínal Ayrtona. Rychle mu to myslí a je stále aktivní,“ vzpomíná Berger.

A Bruno rychle dokazoval, že má v sobě závodnické geny. Přes několik soutěží se rychle propracoval do GP2, kde letos už dvakrát vyhrál a šestkrát stál na stupních vítězů. „Je krásné, že lidé v F1 o mně začínají mluvit,“ těší Sennu. „Ale ještě se musím hodně učit,“ je si vědom své nezkušenosti.

O jeho budoucnosti je ale pravděpodobně rozhodnuto. Vždyť sám velký Ayrton před lety prohlásil: „Pokud si myslíte, že jsem dobrý, jen počkejte, až doroste můj synovec.“ Ta doba už je zřejmě tady.