„Když zná člověk svůj sen, má udělat všechno, co je v jeho silách, aby si ho splnil. Kde je cíl, tam je i cesta,“ stojí v mottu jezdkyně týmu Indigo Racing, jehož je jediným členem.

Posledně startovala v Jižní Americe ve stáji Ondřeje Klymčiwa. Šestého ledna však z Limy vyrazí samostatně, i když bude na jeho tým spoléhat. „Jet s podporou je ekonomičtější. Mít vlastní doprovod by bylo finančně náročné. Jsme domluveni na spolupráci,“ vysvětluje pražská motocyklistka.

Po vyléčení zranění se pustila do přípravy. „Abych si zatrénovala v písku, jehož nás v Peru čekají hromady, startovala jsem třeba na dálkové rallye v Tunisku. Duny budou na sedmdesáti procentech trati, ale rozumím i kritikům. Když se nepojede přes půl kontinentu, už to nebude správné dobrodružství,“ přemítá třicetiletá motorkářka.

I přes považuje trasu Rallye Dakar za krásnou a obtížnou. „Mně by měla vyhovovat. Písek a duny mám ráda,“ pochvaluje si překladatelka a tlumočnice z angličtiny a francouzštiny.

Boj s mužskou přesilou

Do bojů s mužskou přesilou se rodačka z Chomutova chystá opět s motocyklem Husqvarna.

„Sice vychází ze stroje, s nímž jsem startovala letos, ale v podstatě je úplně jiný. Vyzkoušela jsem motorku na testech a jsem z ní pořádně nadšená. Velký dík patří Honzovi Veselému, který ji postavil,“ složila hold kolegovi, který bude v Peru startovat na stejné značce.

Na švédském stroji (s číslem 57) pomýšlí na dokončení legendární vytrvalecké soutěže. „O konkrétním umístění nechci raději moc přemýšlet. Hlavní bude dostat se do cíle,“ usmívá se. „Na druhou stranu se nehodlám soustředit jen na samotné dojetí Dakaru,“ upozorňuje Novotná. A slíbí: „Každý den se pokusím podat maximální výkon. Takový, abych mohla být sama se sebou spokojená.“

Klymčiw se představí nové roli
Na Rallye Dakar se vrací Ondřej Klymčiw. Úspěšný motocyklista se ale představí v no-vé roli. Nebude sedět na soutěžním stroji. Po letošní těžké nehodě musel zavrhnout závodní ambice a kromě šéfování stáje Klymčiw Racing přiloží ruce k dílu jako mechanik.

„Dlouho jsem si myslel, že pojedu, ale v srpnu mi doktor Chrobok závodění zatrhl. Musel jsem se přeorientovat na novou situaci. Nebylo to snadné, ale těším se,“ vyprávěl třiatřicetiletý jezdec, který si při pádu vedle dalších zranění zlomil obratle a museli ho operovat ještě v Limě a pak v pražském Motole.

Motorkář, který v roce 2017 dokončil Rallye Dakar na výborném jedenáctém místě, věří, že se do pouštního maratonu časem vrátí i jako jezdec. V Peru bude koučovat mezinárodní tým. Tvoří ho ve Spojených státech amerických žijící český rodák Petr Vlček, Izraelec Gee Motzyn a Skyler Howes a Garett Poucher z USA.