„Budu v Saúdské Arábii bojovat jako lev. Chci potrápit jezdce továrních týmů. Aby měli špatné spaní a uvědomili si, že jim Michek nedá nic zadarmo,“ prohlásil bojovně rodák z Českých Budějovic a hvězda týmu Orion-Moto Racing Group.

Motokrosoví fanoušci ovšem mají v paměti, jaké vážné zdravotní problémy vloni Martina Michka postihly. Při závodě v Dalečíně prodělal jaterní kolaps. Do nemocnice ho transportoval vrtulník a posléze byl hospitalizovaný v pražském IKEM. Navzdory tomu letos zářil.

Trable se ovšem vrátily. Nebylo to sice prý tak zlé jako v roce 2020, ale přesto opět zkolaboval. Stalo se to při jednom z motokrosových mistráků, kdy ve vedru došlo k extrémním zatížení.

Zajímají se o něj lékařské kapacity

„Zase mě odváželi a ten den jsem byl v umělém spánku. Ležel jsem na JIP, ale játra regenerovala už o hodně líp než při první incidentu, kdy to bylo opravdu kritický,“ vykládal Jihočech.

„Nicméně se to podruhé stát nemělo. Řeknu to asi takto, zlomená klíční kost je proti tomu prkotina,“ pokračoval dakarský hrdina. 

„Jsem teď plně v péči doktorů a musím jim za všechno moc poděkovat. Makají na tom, aby našli spouštěč problémů. Teď se o mě zajímají lékařské kapacity. Chodím na spoustu vyšetření, postupně se odškrtávají jednotlivosti, které to být nemohou, a dostáváme se k vrcholu pyramidy,“ popisoval proces. 

Na riziko se Michek snaží moc nemyslet. „V hlavě to mám, ale srdce sportovce se nedá vypnout jako rádio. Myslím, že osud máme každý napsaný. Nechci mu jít naproti, miluju svou rodinu, ale život potřebuju žít a ne ho prožívat. Lidi si řeknou, že jsem blázen, že jsem už dvakrát dostal výstrahu, ale sedět doma bych nevydržel,“ pokyvoval hlavou.

V podstatě se cítí jako zdravý člověk 

Podle svých slov je na dakarskou bitvu dobře připravený. „Z tréninků odcházím po čtyřech, až se mi protáčejí panenky. Jedeme extrémní dávky a druhý den ráno jdu na vyšetření krve.“ 

Podle odběrů ví, že organismus by měl zátěž vydržet. „Chci znát všechny výsledky. V podstatě se cítím jako zdravý člověk, ale kdyby mi doktoři řekli, že jsem v ohrožení života, tak se na Dakar budu dívat v televizi. Takový hazardér zase nejsem,“ přiznal.

„Chci předjet sám sebe. Pojedu na sto dvacet procent, jinak to nejde,“ vyjádřil se k ambicím. 

„Velkou motivací je vylepšit desáté místo. Samozřejmě být ve třech, nebo v pěti by znamenalo mít obrovské štěstí. Na přední umístění myslí nějakých pětadvacet fabrických jezdců. Mým cílem – jak už jsem říkal – je zamotat jim hlavu. Aby dumali, jak je možné, že s nimi nějaký Michek může držet krok,“ usmíval se.