Na průběh čtvrtečního závodu budou dohlížet i manažeři nejlepších světových týmů a dost možná i současné hvězdy v čele s Marcem Márquezem a Fabiem Quartararem, který je jedním z ambasadorů MiniGP.

Ovládl šampionát středoevropských zemí

„Byl bych nadšený, kdybych měl možnost potkat právě s Márquezem a Quartararem,” vyjmenovaná Durdis své oblíbené jezdce, kteří na stejném okruhu jen o pár desítek hodin později nastoupí k závěrečnému závodu sezony MotoGP.

Prvním krokem na dlouhé a těžké cestě směřující na úroveň svých oblíbenců by byl pro rodáka z Mostu případný úspěch ve Valencii v závodě motocyklů o obsahu do 160 ccm. „Pokud by tam byl Roman úspěšný, dal by o sobě vědět manažerům velkých týmů. Potom už by bylo jen na něm, jak svůj talent a pozici rozvine,” říká Pešek.

Durdis, který většinu roku trénuje a závodí v Itálii, se do prestižního závodu kvalifikoval díky vítězství v šampionátu středoevropských zemí. Z osmi závodů, do nichž nastoupil, byl sedmkrát na pódiu a pětkrát dokonce zvítězil.

A sebevědomí mu nechybí ani před dosud jeho nejdůležitějším vystoupením. „Moc se těším, protože konečně uvidím, jak na tom jsem v porovnání s těmi nejlepšími. Rád bych vyhrál, ale bedna by byla taky super,” nechal se slyšet mladík.

Ve svém věku je lepší, než byl König

O kvalitě svého svěřence nepochybuje ani Pešek, který vminulosti trénoval také další velký příslib českého motorsportu Olivera Königa, momentálně jezdce mistrovství světa superbiků.

„Roman je už v jedenácti z pohledu jezdeckých schopností na úrovni, na níž byl Oliver ve čtrnácti, takže je to opravdu velký talent, jaký u nás nemá konkurenci,” vysvětluje Pešek, který by za obrovský úspěchpovažoval i Durdisovo umístění v nejlepší pětce.

Čtvrteční podnik v konkurenci nejlepších jezdců z Evropy, Ameriky, Asie a Austrálie podle Peška, který po konci jezdecké kariéry piplá ve své akademii české naděje, také ukáže, na čem budou muset s Durdisem zapracovat.

„Vždycky mu říkám, že je to pořád jen trénink. Závody začínají až od patnácti let, takže má před sebou čtyři roky, během nichž má dost prostoru na další vývoj,” dodává bývalý jezdec, který slavil dvě vítězství ve velkých cenách a celkově skončil v klasickém MS čtvrtý.