Kromě rodáka ze Zlína Erika Caise zanechal na největším z Azorských ostrovů - Sao Miguel - znatelnou stopu jiný Čech. V roce 2013 tam vyhrál Jan Kopecký.

Atraktivitu nadcházejícího víkendu zvyšuje skutečnost, že se na start vedle Erika Caise postaví legendární Alsasan Sébastien Loeb.

„Je to pro mě nepopsatelný pocit. Jako malý kluk jsem sledoval, jak Sébastien vyhrával rallye a teď s ním budu závodit. Dokonce oba pojedeme ve stejném autě,” připomíná Cais, že Loeb usedne do vozu Škoda Fabia RS Rally2.

Při Středoevropské rallye se budu tvrdě bojovat o body do mistrovství světa
Středoevropská rallye: Fanoušci nevyrazí na Strahov, ale na Výstaviště

Devítinásobný šampion totiž pojede ve škodovce německého týmu Toksport WRT, který připravuje vozy pro mistrovství světa kategorie WRC2. „Budu poznávat novou Škodu Fabii RS Rally2,“ konstatoval devětačtyřicetiletý Francouz, který jednak zažije premiéru v neznámém autě, ale zároveň se poprvé představí i na Azorech.

Vlevo oceán a vpravo kráter sopky

Caise čeká na ostrově v Atlantském oceánu, který je zámořským autonomním územím Portugalska, ještě jedna persona světové rallye. Vedle Loeba nastoupí na start také mistr světa ve WRC2 Andreas Mikkelsen z Norska.

„Konkurence je brutální, ale jsem rád, že můžu závodit proti takovým velikánům. Navíc jsem tady v minulosti startoval ve dvoukolce i čtyřkolce. Je to jedna z mých vůbec nejoblíbenějších rallye,” těší se Cais na páteční start.

Erik Cais šotolinovou rallye v Portugalsku nedokončil
Caise v Portugalsku zastavil šutr. S rozbitým řízením nešlo dál jet, popisuje

A co mohou posádky a fanoušci od Azorské rallye očekávat? „Je to neuvěřitelný zážitek. Jedna z rychlostních zkoušek se táhne na úpatí sopky. Vlevo je oceán a vpravo kráter, ve kterém je jezero. Navíc máte pod sebou třísetmetrový sráz, takže si nesmíte dovolit žádnou chybu. Naprosto nepopsatelný pocit,” líčí Cais.

Teprve třiadvacetiletý jezdec nasbírá s novým vozem na nevyzpytatelné šotolině další zkušenosti. „Jsem moc rád, že mi tým umožnil startovat na této unikátní rallye. Děkuji partnerům za možnost poměřit se s nejlepšími piloty světa,” dodává jezdec týmu Orsák Rallysport.