Na takhle položenou otázku lze jen těžko odpovědět, protože srovnávat Fangiovu éru a doby triumfů Jackieho Stewarta, Nikiho Laudy, Alaina Prosta či Ayrtona Senny s dneškem nemá valný smysl. Kdo je ale nejlepší závodník 21. století? O tom se vedou zapálené diskuse.

Sophia Flörschová po nehodě v Macau
Hrozivá nehoda ve formuli 3: Sedmnáctiletá německá pilotka má zlomenou páteř

Počty vycházejí následovně: Schumacher triumfoval v letech 2000 až 2004 pětkrát v řadě. V letech 2010 až 2013 vládl čtyři sezony jeho německý krajan Sebastian Vettel, od roku 2014 pro změnu čtyřikrát zvítězil Hamilton. Včetně letošního ročníku šampionátu.

Ke třem zmíněným premiantům můžeme přidat ještě Fernanda Alonsa, který získal tituly v letech 2005 a 2006 a vždy platíval za brilantní jezdecký talent. Kdo z těchto čtyř mistrů volantu je tedy v tomto století nejlepší?

Lewis je nejrychlejší

„Kdyby se z nich složil jakýsi supertým, který spolu bude soupeřit každý rok, můj odhad je, že na prvním místě by skočil Lewis,“ řekl pro BBC technický ředitel Mercedesu James Allison. Pro srovnávání má výjimečnou pozici, protože v uplynulých dvaceti letech pracoval se všemi čtyřmi jezdci.

„Pokud jde o Hamiltona, je z nich podle mě vůbec nejrychlejší. To ukazuje i v kvalifikacích. Není náhoda, že drží rekord v počtu získaných pole positions,“ uvedl Allison, zároveň ale dodal, že každý má svůj názor a podobné srovnání bude vždycky trochu pochybné.

Libor Podmol v akci.
Devátá medaile. Podmol připravuje nové triky a pořád myslí na Rallye Dakar

Co mluví pro Schumachera? „Hamilton a ani nikdo další nemá Michaelovu strojovou konzistenci, jeho schopnost vítězit rok za rokem,“ míní Allison. Třeba Vettel, který byl se Schumacherem často srovnáván, měl v letošní sezoně až příliš výkyvů, což ho stálo titul. A i ve svých vítězných letech platíval za „nudného“ jezdce.

„Ferrari přitom mělo lepší start do sezony,“ popsal slavný Alain Prost. „Ale podívejte se, jak zůstal Lewis klidný, i když se zrovna nedařilo. Dál jezdil brilantně v kvalifikacích i závodech, zatímco Sebastian se začal dopouštět chyb,“ zhodnotil Prost Hamiltonův letošní (zasloužený) triumf.

Schumiho karamboly

Schumacherovu jezdeckou pověst poškozuje seznam jeho jezdeckých incidentů. Němec s ocelovou vůli proslul svou pracovitostí a cílevědomostí, rozhodně ale nebyl králem fair-play. A Ferrari bývalo za jeho éry někdy tak trochu na štíru s pravidly.

„Kolem Michaela je příliš mnoho negativních příběhů. Příliš mnoho otazníků, jak vlastně získával své tituly. Být velkým šampionem přitom znamená víc než jen vyhrávat závody,“ řekl nedávno pro agenturu Reuters Jacques Villeneuve, mistr světa z roku 1997. Ten německého rekordmana nezařadil ani do svého seznamu pěti nejlepších jezdců historie F1 a Hamilton je podle něj „o míle“ lepší než Schumacher.

Jistě, z Villeneuva možná ani po letech nevyprchala jistá hořkost, sám se na trati několikrát stal cílem Schumacherovy jezdecké bezohlednosti. Jak to vidíte vy? Je Hamilton opravdu nejlepší?

Dani Pedrosa vyhrál v Sepangu Vekou cenu Malajsie.
Malý velký muž odchází. Pedrosa se titulu z MotoGP nedočkal