Jednašedesátiletý jezdec a prezident francouzského fotbalového týmu Ligue 2 Orléans se v Džiddě chystal na svůj devátý Dakar. Boutron seděl za volantem podpůrného vozidla týmu Sodicars Racing, které explodovalo před hotelem poblíž mezinárodního letiště v Jeddahu.

Výbuch pilotovi způsobil vážná poranění na nohou. Boutron podstoupil několik operací přímo v Saúdské Arábii a poté byl transportován do rodné Francie do vojenské nemocnice Clamart poblíž Paříže, kde se ve čtvrtek probudil z kómatu.

Saúdská policie oznámila, že neexistují žádné důkazy o tom, že by se mělo jednat o úmyslný útok. Francouzská strana však tvrdí opak. „Musíme říct pravdu. Byl to útok a ne nehoda, jak se saúdské úřady snaží tvrdit. Zboku auta pod pedály byla bomba.“

Pod autem byla nálož

Šéf Sodicars Racing Richard Gonzalez byl na místě krátce po výbuchu a má důkazy, že šlo nastraženou bombu. „Nejprve jsme si mysleli, že do auta něco zasáhlo, ale došlo k výraznému nárazu pod podvozek vozu. Pod bokem auta byla nálož, která explodovala. Byl jsem tam, mám fotky, všechno jsem viděl. Byl to úmyslný čin, o tom není pochyb.“

Boutronův syn Benoît popřel zprávy, že jeho otci museli být amputovány nohy. „Je skutečně vážně zraněn na obou nohách. Více budeme vědět za deset dní, teď musíme zůstat opatrní. Už se probral z kómatu. Máme štěstí, že ho můžeme denně navštěvovat,“ řekl Benoît pro rozhlasovou stanici Radio Monte Carlo.

Pořadatelská agentura Dakaru ASO incident vyšetřuje a nevyloučila žádné možné varianty. Francouzští protiterorističtí vyšetřovatelé zahájili předběžné vyšetřování z vícenásobného pokusu o vraždu v rámci teroristické skupiny.

Francouzi kvůli obavám o bezpečnost účastníků navrhovali zrušení Dakaru, ale s tím prý u organizátorů nepochodili. „Mysleli jsme, že by bylo lepší tuto sportovní událost přerušit, ale organizátoři řekli ne,“ uvedl francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian.