Zanardi se v pátek srazil s protijedoucím nákladním automobilem, poté co ztratil v mírném klesání kontrolu nad handbikem při místním štafetovém závodě pro handicapované sportovce. Vrtulníkem byl převezen do nemocnice v Sieně, vedle těžkého zranění hlavy utrpěl také četné zlomeniny.

Sociální sítě od té doby zaplavují vzkazy, ve kterých Zanardimu vyjadřují podporu osobnosti z motoristického sportu, ale i dalších odvětví, politici i fanoušci. Vesměs apelují na Zanardiho sílu a odhodlání, s jakými se vyrovnal s těžkým osudem po havárii v září 2001 v automobilovém závodu seriálu CART na německém Lausitzringu.

"Ty to i tentokrát dokážeš," vzkázal jiný bývalý pilot F1 a krajan Giancarlo Fisichella. "Bojuj. Ty víš, jak se to dělá. Modlím se za tebe," přidal současný jezdec Ferrari Charles Leclerc. "Vždycky jsi byl bojovník a vždy budeš," konstatoval prezident Mezinárodní automobilové federace Jean Todt. "Alexi, celá obec FIA tě v téhle hrozné chvíli podporuje," doplnil.

Jezdec stáje Ferrari Charles Leclerc z Monaka v čele pelotonu jezdců na VC Singapuru formule 1
Formule 1 přišla o další tři závody. Piloti se letos stupňů vítězů nedočkají

Zanardi před devatenácti lety přežil těžkou nehodu jako zázrakem. Při transportu vrtulníkem do nemocnice v Berlíně jej tehdy sedmkrát oživovali. Ztratil velké množství krve. Přesto se po dlouhé rehabilitaci vrátil k automobilovému sportu a jako vozíčkář se později právě na handbiku prosadil také na mistrovství světa. Vyhrál například i maraton v New Yorku či dokončil legendárního Ironmana na Havaji. Na paralympijských hrách v Londýně a Riu de Janeiro získal čtyři zlaté medaile.