PŘEDPLATNÉ ZPRÁVY DO E-MAILU

Tragédie na Rallye Dakar: Motocyklista Falcón podlehl zraněním z druhé etapy

Carles Falcón na Rallye Dakar

Carles Falcón na Rallye Dakar | Foto: Profimedia

Ta zpráva se opakuje takřka každý rok. Rallye Dakar je báječnou soutěží pro dobrodruhy ze všech koutů planety. Zároveň je však hazardní ruletou točící se na hraně mezi životem a smrtí.

Před rokem to byl riskující fanoušek, který se dostal pod kola českého kamionu. Předloni vyhasl v Saúdské Arábii život teprve dvacetiletého mechanika. V tragickém výčtu do minulosti by se dalo pokračovat až do pionýrských dob, kdy se nebezpečná soutěž jezdila v Africe.

Nejčastější příčinou smrtelných úrazů jsou však nehody motocyklistů. Je to kategorie, v níž jsou jezdci nejméně chráněni. Výjimku nepřinesl ani letošní ročník. Na start žádného závodu se už nepostaví Španěl Carles Falcón.

Motorkář Martin Michek na Rallye Dakar
Macík má na Dakaru za sebou další krůček. Loprais klesl na třetí místo

Pětačtyřicetiletý motorkář havaroval už 7. ledna ve druhé etapě a po víc jak týdnu v nemocnici podlehl následkům zranění.

Podle ředitele Rallye Dakar Davida Castery ho na místě nehody záchranáři resuscitovali a helikoptéra ho převážela v kritickém stavu. Po celou dobu hospitalizace byl udržován v kómatu.

„Lékařský tým potvrdil, že neurologické poškození způsobené kardiorespirační zástavou v době nehody je nevratné,“ uvedl tým TwinTrail Racing na instagramu. „Carles byl usměvavý člověk, vždy aktivní, který si vášnivě užíval vše, co dělal, zvláště motorky. Opustil nás při něčem, co bylo jeho snem - při závodění na Dakaru.“

Zahynul i ředitel Dakaru

Podle dostupných údajů při Rallye Dakar přišlo od roku 1979 o život zhruba osm desítek lidí. Přesný počet úmrtí se podle různých zdrojů liší. Falcón se stal osmadvacátou obětí mezi závodníky. Dalšími mrtvými jsou členové týmů, novináři a fanoušci.

Dobitý Libor Podmol.
Jako Rocky. Potlučený Podmol jel na jedno oko. Od ředitele dostal cenu za odvahu

Nejznámější tragédií je na Rallye Dakar smrt jejího zakladatele. Thierry Sabine tenhle bláznivý motoristický maraton vymyslel, založil a do poslední chvíle života na africkém kontinentu organizoval. Jenže v roce 1986 v pouhých šestatřiceti letech nepřežil havárii vrtulníku.

Pomyslné křížky podél vyjetých stop od pneumatik přibývají. Zítra se však Rallye Dakar pojede dál.

Hlavní zprávy

Zprávy odjinud