Jednadvacetiletý jezdec týmu Gresini byl druhý v Le Mans už v roce 2021 ještě ve třídě Moto3, vloni v premiérové sezoně v Moto2 zazářil druhým místem v Thajsku. Na legendárním francouzském okruhu dnes vybojoval třetí pódiové umístění v kariéře.

K sezonnímu maximu se Salač propracoval ze čtvrtého místa v kvalifikaci a vylepšil čtvrtou příčku z březnového zahajovacího závodu v Portugalsku, do kterého odstartoval z pole position. Ve všech pěti letošních Velkých cenách se umístil v první desítce a v průběžné klasifikaci se posunul na čtvrté místo.

Oliver König
König s podvrtnutým koníkem odkulhal z tratě. Motorka mě vypálila na Mars, říká

Závod pořadatelé zkrátili z 22 kol na 14 kol poté, co po prvním startu došlo k hromadnému pádu tří jezdců. Restart se odehrál ve shodném rozestavení jako napoprvé, ale Salač ve druhé řadě měl před sebou volný prostor, protože vítěz předchozího závodu i sobotní kvalifikace Sam Lowes měl také pád a po hektické přípravě motocyklu nestihl včas vyrazit na trať. Brit musel pokračovat místo z pole position z boxové uličky a vybojoval alespoň bod za patnácté místo.

Salačovi se restart povedl lépe než první pokus a od počátku bojoval o stupně vítězů. Po pádu dosud vedoucího muže MS Pedra Acosty zůstal v závěsu za Arbolinem společně s jiným Španělem Alonsem Lópezem, kterého ale bezpečně držel za sebou, a až do konce závodu proháněl italského lídra. Arbolino chybu neudělal a dojel si pro druhé vítězství v sezoně a vedení v šampionátu s náskokem 620 tisícin. Salač projel cílem s půlsekundovým náskokem před Lópezem a v MS už za ním zaostává jen o bod.

V nejslabší Moto3 vybojoval druhé vítězství v sezoně i v kariéře Daniel Holgado a upevnil si vedoucí pozici v šampionátu. Osmnáctiletý Španěl navázal na triumf v úvodní Velké ceně Portugalska a pořadí vede už s náskokem 21 bodů před krajany Ivánem Ortolou a Jaumem Masiou.

Velká cena Francie silničních motocyklů v Le Mans:
Moto2: 1. Arbolino (It./Kalex) 22:34,233, 2. Salač (ČR/Kalex) -0,620, 3. López (Šp./Boscoscuro) -1,537, 4. Vietti (It./Kalex) -2,193, 5. Dixon (Brit./Kalex) -3,041, 6. Čantra (Thaj./Kalex) -4,175.
Průběžné pořadí (po 5 z 20 závodů): 1. Arbolino 99, 2. Acosta (Šp./Kalex) 74, 3. López 61, 4. Salač 60, 5. Canet (Šp./Kalex) 52, 6. Dixon 47.