Hanika třetí místo na startu nevyužil, skončil třináctý před Kornfeilem

Sachsenring - Škoda. Motocyklový jezdec Karel Hanika do nedělní Velké ceny Německa na Sanchsenringu startoval podruhé v kariéře z první řady, umístění na stupních vítězů z toho ale opět nebylo. Tentokrát dojel rodák z Brna v kategorii Moto3 na třináctém místě.

12.7.2015 AKTUALIZOVÁNO 12.7.2015

Karel Hanika.Foto: ČTK/ZUMA/Dyd Fotografos

Kvalifikace poslední dobou Hanikovi jdou. V nizozemském Assenu byl stejně jako
v sobotu v Německu třetí. Teď ještě potvrdit výborné kvalifikační časy v samotném závodě.

V Assenu skončil Hanika osmý a v neděli na Sanchenringu dopadl i přes výborný start ještě hůř. „Jsme v první řadě, máme dobré nastavení a motorka funguje. To je dobrá výchozí pozice," pochvaloval si český jezdec po kvalifikaci.

V neděli to nejdřív vypadalo hodně nadějně – Hanika se posunul dokonce do čela závodu, pak se pohyboval mezi pronásledovateli pozdějšího vítěze Dannyho Kenta.

Haniku zradila motorka

Postupně se ale v pořadí propadal a na první místo nakonec ztratil osmnáct sekund. "Když jsem klesl na páté šesté místo, najednou jsem zjistil, že už nemám šanci vrátit se do boje o pódium. Soupeři mi ujížděli na rovinkách a motorka ve druhé části závodu skoro nefungovala. Možná se změnily podmínky, ale každopádně se chovala hodně nervózně. Nemohl jsem chodit pozdě na brzdy jako ostatní, čímž jsem přišel o svou nejsilnější zbraň," uvedl v tiskové zprávě Hanika.

Dalších deset sekund za Hanikou projel cílem druhý Čech v seriálu Jakub Kornfeil, který obsadil čtrnácté místo po třech závodech bez bodu. "Byl to jeden z nejtěžších závodů letos vůbec. Chtěli jsme bojovat v první nebo druhé skupince, ale na to jsem neměl dostatečně dobrý start a úvod závodu. Nakonec jsem tedy rád za body a vítězství ve skupině," řekl.

Márquez slavil v Německu pošesté v řadě

V MotoGP zvítězil suverénně mistr světa Marc Márquez, jenž slavil na Sachsenringu triumf už šestý rok v řadě. em Lorenzem ze Španělska, jenž včera dojel čtvrtý.

Jediný Čech v MotoGP brněnský Karel Abraham na Sachsenringu nestartoval, po zranění nohy se vrátí na trať nejdřív za měsíc v Indianopolis. Sezona mu zatím vůbec nevychází, kvůli pádům a potížím s motorkou nemá ani bod.

V Moto2 zvítězil poprvé po 32 letech belgický jezdec. Postaral se o to ve své šesté sezoně v mistrovství světa Xavier Siméon, který byl doposud dvakrát druhý. Pětadvacetiletý závodník vyhrál o 83 tisícin sekundy před lídrem šampionátu Francouzem Johannem Zarcem.

Velká cena Německa, závod mistrovství světa silničních motocyklů na Sachsenringu:

Moto3: 1. Kent (Brit./Honda) 39:29,359, 2. Vázquez (Šp./Honda) -7,554, 3. Bastianini (It./Honda) -9,603, 4. Fenati (It./KTM) -9,629, 5. Antonelli (It./Honda) -9,664, 6. Navarro (Šp./Honda) -9,807, …13. Hanika -18,426, 14. Kornfeil (oba ČR/KTM) -28,782.
Průběžné pořadí MS (po 9 z 18 závodů): 1. Kent 190 b., 2. Bastianini 124, 3. Oliveira (Portug./KTM) 102, 4. Fenati 99, 5. Vázquez 96, 6. Binder (JAR/KTM) 75, …14. Hanika 29, 18. Kornfeil 19.

Moto2: 1. Siméon (Belg./Kalex) 41:09,295, 2. Zarco (Fr./Kalex) -0,083, 3. Rins (Šp./Kalex) -1,646, 4. Corsi (It./Kalex) -6,386, 5. Lowes (Brit./Speed up) -9,284, 6. Lüthi (Švýc./Kalex) -10,432.
Průběžné pořadí MS (po 9 z 18 závodů): 1. Zarco 179, 2. Rabat (Šp./Kalex) 114, 3. Lowes 107, 4. Rins 103, 5. Lüthi 99, 6. Siméon 84.

MotoGP: 1. M. Márquez 41:01,087, 2. Pedrosa (oba Šp./Honda) -2,226, 3. Rossi (It./Yamaha) -5,608, 4. Lorenzo (Šp./Yamaha) -9,928, 5. Iannone (It./Ducati) -20,785, 6. Smith (Brit./Yamaha) -23,215.
Průběžné pořadí MS (po 9 z 18 závodů): 1. Rossi 179, 2. Lorenzo 166, 3. Iannone 118, 4. M. Márquez 114, 5. Dovizioso (It./Ducati) 87, 6. Smith 87.

Autor: Jan Pařík, Vojtěch Žižka, ČTK

12.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
Vladimír Říha, Pražská strojírna

Exředitel Pražské strojírny bral 10 let plat na neplatnou smlouvu

Zleva poslanci Marek Benda (ODS), Jan Chvojka (ČSSD), Jaroslav Faltýnek (ANO) a Pavel Kováčik (KSČM) na ustavující schůzi Poslanecké sněmovny.
18 18

Ano bude předsedat sedmi výborům. Demokratický blok čtyřem

AUTOMIX.CZ

Tesla každou minutu prodělá 170 tisíc korun. A někteří už věští datum konce

Zakladatel Tesly Elon Musk je sice vizionář se snahou zachránit planetu, ale podle některých není právě ukázkovým prototypem schopného byznysmena. Myslí si to přinejmenším Bob Lutz, který má v automobilovém průmyslu desítky let zkušeností.

Pes se zřejmě nakazil od divočáka. Uhynul na Aujeszkyho chorobu

Na Písecku byla v tomto týdnu potvrzena Aujeszkyho choroba u uhynulého loveckého psa. Pes se s největší pravděpodobností nakazil od divočáka, se kterým přišel do kontaktu během lovu.

Stahují se nad vrahem z roku 1997 mračna? Jeho obětí byla dvacetiletá Lucie

Na první pohled zoufalý pokus, ve skutečnosti geniální tah. I takto se dá zhodnotit krok moravskoslezské policie, která ve čtvrtek svolala krátkou tiskovou besedu k případu vraždy z roku 1997. Tehdy 14. prosince neznámý pachatel uškrtil v Ostravě dvacetiletou dívku – Lucii V. Policisté se domnívají, že někdo jméno vraha může znát.

Ztracenou argentinskou ponorku údajně poškodil výbuch, patrání pokračuje

Zvuková anomálie zachycená minulý týden v moři poblíž místa, kde zmizela argentinská ponorka A. R. A. San Juan se 44 lidmi na palubě, mohla být exploze. Informaci přinesl argentinský deník Clarín.