"Je to zvláštní situace pro všechny v týmu," přiznal již jistý mistr světa Sébastien Ogier z Francie. "Oznámení o konci týmu nebylo to, co jsme si přáli. Chtěli jsme zde oslavit čtvrtý titul," uvedl současný král světové rallye.

"Konec Volkswagenu v rallye zní šíleně, ale jsem si jistý, že při soutěži to dokážu dostat z hlavy a udělám vše, co bude v mých silách, abychom na konci přece jen slavili," řekl Ogier, který v Austrálii vyhrál v předešlých třech letech.

Uspět chce i jeho týmový kolega Andreas Mikkelsen z Norska, jenž bojuje s Thierrym Neuvillem z Belgie a Novozélanďanem Haydenem Paddonem o konečné druhé místo. Teoretickou šanci na stříbro má i průběžně pátý Dani Sordo ze Španělska.

"Bude to velmi emotivní, protože všichni víme, že je to pro VW poslední závod. Jsem vděčný za čas, který jsem mohl v týmu strávit a chci se rozloučit dobrým výsledkem," řekl průběžně třetí Mikkelsen, jenž má 129 bodů. Na druhého Neuvilla ztrácí 14 bodů, Paddon je o tři body za ním. V Austrálii bude ve hře tradičně 28 bodů.

Titul pro jezdce Škody

Zatímco v hlavní kategorii MS je již o titulu rozhodnuto, ve WRC2 se ještě bude bojovat. Jisté je, že se bude radovat finský jezdec s vozem Škoda Fabia R5. Až v Austrálii se ale rozhodne, zda jím bude tovární jezdec mladoboleslavské automobilky Esapekka Lappi, nebo Teemu Suninen. Momentálně vede Suninen, ale pokud Lappi dojede ve třídě první nebo druhý, získá titul on. Sunninen v Austrálii chybí, neboť sedm povolených startů již absolvoval.

"Zbývá nám ještě poslední krok, samozřejmě chceme získat mistrovský titul. Jsme si vědomi toho, že to nepůjde samo. Na Austrálii máme ale dobré vzpomínky," uvedl Lappi, jenž zde triumfoval na jiné rallye při startu v asijsko-pacifickém šampionátu. "Lappi nesmí ani na vteřinu polevit v pozornosti. Pak se bude moct sám odměnit za své skvělé výkony, hlavně v druhé polovině roku 2016," řekl šéf týmu Michal Hrabánek.

Australská rallye začne ve čtvrtek pozdě večer evropského času a pořadatelé připravili pro účastníky 23 rychlostních zkoušek. Původně byl přihlášen i Jan Kopecký, ale poté, co ztratil šanci na titul, bude na startu chybět.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 13 závodů):

1. Ogier (Fr./Volkswagen Polo R) 247 b., 2. Neuville (Belg./Hyundai i20) 143, 3. Mikkelsen (Nor./Volkswagen Polo R) 129, 4. Paddon (N. Zél./Hyundai i20) 126, 5. Sordo (Šp./Hyundai i20) 119, 6. Latvala (Fin./Volkswagen Polo R) 110, …15. Prokop (ČR/Ford Fiesta RS) 12, 19. Kopecký (ČR/Škoda Fabia R5) 7.

Pohár konstruktérů: 1. Volkswagen 355, 2. Hyundai 285, 3. M-Sport Ford 154, 4. Volkswagen II 138, 5. Hyundai II 136, 6. Dmack Ford 92, 7. Jipocar 18.