Teď se ale vrací: včera už monoposty vesele burácely na trati v rakouském Spielbergu, první závod sezony je na programu zítra. 

Všechno ostatní je ale jinak. Žádní diváci, omezen je i počet členů servisních týmů, všichni musí nosit roušky. Jednotlivé stáje mají zakázáno přijít do kontaktu. „Se všemi těmi maskami a ochrannými pomůckami to vypadá, jako bychom byli v nemocnici,“ pousmál se Chistian Horner, šéf domácího týmu Red Bull. 

Jiná cesta ale není, pokud nemá být letošní ročník F1 úplně zrušen. I tak zbylo ze seznamu závodů ubohé torzo: potvrzeno je zatím jen osm Velkých cen na šesti okruzích (ve Spielbergu a v britském Silverstonu se pojede dvakrát). Všechny akce se konají v Evropě, případné rozšíření šampionátu o alespoň některé zámořské trati je nejisté.

„Bude to nejnáročnější sezona, jakou jsme my i formule 1 zažili,“ prohlásil obhájce titulu Lewis Hamilton, který usiluje o sedmé mistrovské vavříny a vyrovnání rekordu Michaela Schumachera.

Včerejší tréninky naznačily, že jeho Mercedes je na tom i přes dlouhou pauzu dobře. „Jde o obří výzvu, vždyť vozy do Rakouska přivezli v kontejnerech rovnou z Austrálie,“ poznamenal šéf mistrovské stáje Toto Wolff.

Kromě Mercedesu, který změnil tradiční stříbrnou barvu svých monopostů na černou, se o „koronavirový“ titul chtějí porvat i další velcí hráči Ferrari a Red Bull. 

Jiné týmy mají méně příjemné problémy. Masivní výpadek příjmů ohrožuje samotnou existenci některých menších stájí: v dluzích a na prodej jsou třeba McLaren a Williams, problémy má i americký Haas. Ke škrtům však museli sáhnout všichni. 

Kdo se s nouzovými podmínkami vyrovná nejlépe? Uvidíme už zítra.